Naukowcy przy użyciu grzybów jelitowych kóz zmniejszą koszty produkcji biopaliw

Kategorie: 

Naukowcy z University of California (Santa Barbara) odkryli, że grzyby beztlenowe u zwierząt produkują enzymy, które mogą rozszczepiać różne materiały roślinne.

 
 
 
 
 
 
Amerykańscy naukowcy zwrócili uwagę na dobrze znane zdolności kóz i owiec do trawienia różnych materiałów niejadalnych. W rezultacie stwierdzono, że grzyby jelitowe u tych zwierząt można wykorzystać do taniej produkcji biopaliw.
 
 
 
Naukowcy, pracujący pod kierunkiem profesor inżynierii chemicznej Michelle O'Malley, wykazali, że jelitowe beztlenowe grzyby w organizmie owiec i kóz doskonale konwersują materiał roślinny na cukier, który następnie łatwo przekształcić w paliwo. Eksperci podkreślają, że grzyby jelitowe działają nawet lepiej niż ich „odpowiedniki”, stosowane obecnie w przemyśle.
 
 
 
Uczeni  przeprowadzili eksperyment i okazało się, że enzymy jelitowe kóz adaptują fermenty, rozszczepiane z różnych materiałów, tj. drewno, trawa i odpady rolnicze. Grzybom było zupełnie „obojętne”, czym ich karmiono. Były one w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej „uporczywym” materiałem, któremu nie sprostały inne grzyby, używane w branży.
 
 
 
Ligniny, celuloza, hemicelulozy to z reguły skomplikowane cząstki, zawarte w komórkach roślinnych, które tworzą odpowiednik zbrojonego betonu biologicznego. Obecnie w przemyśle nie potrafią łatwo rozszczepiać biomasy. Używają do tego ciepła lub chemikaliów, ale obie opcje zwiększają koszt produkcji biopaliw.
 
 
 
Zdaniem naukowców, wykryta właściwość grzybów jelitowych u zwierząt roślinożernych, pozwoli wytwarzać tańsze biopaliwa.
 
 
 
„Grzyby jelitowe mają ogromną ilość enzymów, które rozkładają biomasę" - mówi O'Malley, zauważając, że konkretnie te grzyby mogą działać szybciej i rozbijać więcej materiałów niż inne grzyby. Profesor dodaje, że otwierają się nowe możliwości i perspektywy dla przemysłu biopaliw.
 
 
 
Według profesora Michaela Theodorou z Harper Adams University, naukowcy muszą przeprowadzić jeszcze więcej badań nad nieznanymi lub mało znanymi mikroorganizmami. Uważa on, że mogą się one przyczynić do powstania bardziej wydajnej technologii konwersji biomasy.
 
 
 
Informacje o odkryciu opublikowano w czasopiśmie naukowym Science.
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image