Naukowcy odkryli zdolność szympansa do uczenia się języka obcego

Kategorie: 

Pierwszy udokumentowany przypadek nauczenia się wyrażeń w obcym języku przez małpy poddało pod wątpliwość wyjątkowość umiejętności językowych człowieka. O badaniu pisze czasopismo Current Biology.

 

 Grupa pod kierownictwem Katie Slocombe z York University nagrała dźwięki, którymi szympansy w edynburskim zoo oznaczały jabłka. Naukowcy pracowali z sześcioma lokalnymi małpami i siedmioma przybyszami z Holandii.

 Po zrobieniu analizy akustycznej krzyków, biolodzy zauważyli, jak w ciągu trzech lat „holenderskie” dźwięki stopniowo się zmieniają, coraz bardziej zbliżając się do lokalnej „mowy”. Szczyt częstotliwości dźwięku holenderskich szympansów od 2010 roku do roku 2013 zmniejszył się z 932 do 708 Hz, osiągając poziom szkocki (657-597 Hz).

 Jednocześnie szympansy zaprzyjaźniły się i ustanowili bliskie kontakty ze swoimi nowymi sąsiadami. Tak więc małpy, podobnie jak ludzie, uczą się języka obcego w celu dostosowania się do nowego otoczenia.

 Nowe badania podważają jedną z najważniejszych zasad różnicy pomiędzy człowiekiem i małpą. Uważa się, że dźwięki w mowie szympansów, wskazujących obiekty, są takie same - pochodzą z niekontrolowanych okrzyków. Ludzie są w stanie kontrolować to, co mówią, a więc uczą się nowych słów i języków obcych, ale nowe badanie stawia to stanowisko pod znakiem zapytania.

 „Pokazaliśmy, że szympansy zmieniły struktury swoich okrzyków, żeby holenderska wymowa „jabłka” dostroiła się do edynburskiej. Struktura akustyczna krzyków po raz pierwszy pozbawiona została emocjonalnego obciążenia"- mówi Slocombe.

 Jednak niektórzy badacze zareagowali na wnioski Slocombe z wielkim sceptycyzmem.

 „To po raz kolejny pokazało, że komunikacja ustna naczelnych jest bardziej elastyczna, niż powszechnie się uważa. Związane z jedzeniem wołania szympansów mogą się nieznacznie różnić, ale to jest raczej inny akcent niż słowa z innego języka, jak „jabłko" i „apple"”- powiedział Brandon Wheeler antropolog z University of Kent.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image