Naukowcy odkryli zaskakujące wyjaśnienia faktu, dlaczego pies chodzi w ślad za właścicielem

Wielu z tych, którzy mają psa, potwierdzają, że czasami nie można nawet na chwilę uciec od wścibskich prześladowań swojego ulubieńca. Zdarza się, że nasz zwierzak depcze nam po piętach dzień i noc. Niektórzy są przekonani, że w ten sposób psy manifestują swoją bezgraniczną miłość do właściciela, a inni uważają, że jest to męczące i odnoszą się do tego z nienawiścią.

 

 Ten szczególny aspekt nie dotyczy zachowania wszystkich psów. Niemniej jednak wpływ na to może mieć rasa, a także wiek zwierzęcia. Jeśli przeanalizujemy zwyczaje i weźmiemy pod uwagę kilka faktów naukowych, dojdziemy do zaskakujących wniosków, pisze Ofigenno.cc.

 Jednym z możliwych wyjaśnień jest faktu, iż pies, będąc zwierzęciem stadnym, postrzega swego pana, jako lidera, z którym należy się liczyć lub, jako osobę, potrzebującą stałego nadzoru. Innym wytłumaczeniem takiego zachowania może być pragnienie ochraniania człowieka i bycia blisko niego.

 Naukowcy przeprowadzili eksperyment i okazało się, że psy naprawdę kochają właściciela i traktują go, jak członka rodziny. Aby się o tym przekonać, trzeba było przeskanować  psi mózg urządzeniem MRT pod kątem rekcji na różne bodźce, a były to głosy obcych i innych stworzeń.

 Głos przywódcy pies zawsze stawiał na pierwszym miejscu. Wyraźnie widać, że jeśli pies słyszy głos właściciela lub czuje znajomy zapach z nim związany, w jego mózgu zaczynają aktywnie działać obszary, odpowiedzialne za „nagrody”. W ten sposób, naukowcy byli w stanie ustalić, że pies naprawdę czuje miłość do właściciela i nie powinna być to fikcja nawet dla miłośników psów.


 

Twoja ocena: Nic Ocena: 3.5 (2 głosów)