Naukowcy odkryli nowy gatunek ryb głębinowych

Kategorie: 

Naukowcy odkryli nowy rodzaj ryb głębinowych. Chodzi o denniki, żyjące w oceanie. Podczas wyprawy do Rowu Mariańskiego na Oceanie Spokojnym, najgłębszego koryta na świecie, sfotografowano nieznaną wcześniej nauce rybę w pobliżu dna morskiego na rekordowej głębokości  8143 metrów pod powierzchnią oceanu.

 

 

 Kształt ciała zwierzęcia różni się od innych znanych gatunków denników. Posiada ona szerokie półprzezroczyste płetwy i ogon jak piskorz, który pozwala przesuwać się płynnie pod wodą.

 

 „Widzieliśmy ryby na głębokości 8000 metrów i uważamy, że ujrzeliśmy nowy gatunek, nieznany wcześniej nauce” - mówi Alan Jamieson z Uniwersytetu w Aberdeen. „Wierzymy, że ryba należy do rodziny denników, choć wygląda bardzo dziwne. Jej głowa przypominała nasączona wodą bibułę i miała kształt, jak u psa w kreskówce”.

 

 Jednakże, aby zakwalifikować nowy gatunek, naukowcy muszą złapać dziwne stworzenie, a ta sztuka im się nie udała.

 

 Niektóre gatunki ,tj. Notoliparis kermadecensis i Pseudoliparis amblystomopsis, uważano za niekwestionowanych mistrzów podwodnego świata, jeśli chodzi o przetrwanie w ekstremalnych warunkach. U wybrzeży Japonii sfotografowano niegdyś P. amblystomopsis na głębokości 7703 metrów.

 

 Z reguły, wysokie ciśnienie w głębinach stanowi duży problem dla większości zwierząt. Ma ono wpływ na prawidłowe działanie enzymów, mięśni i układu nerwowego (komórki się odkształcają).

 

 W 1999 roku naukowiec Paul Yancey z Whitman College w Waszyngtonie, wziął udział w podobnej wyprawie i odkrył, że substancja chemiczna o nazwie osmolit lub N-tlenek trimetyloaminy (TMAO), pomaga w regulacji stężenia substancji rozpuszczonych w komórkach i zapobiega deformacja białek u ryb, żyjących na dużych głębokościach. Badania potwierdziły, że im głębiej żyją ryby, tym wyższy poziom TMAO w ich ciałach. Ponadto Yancey uważa, że górna granica funkcjonowania ryb na głębokościach wynosi 8200 metrów.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image