Naukowcy odkryli, dlaczego zebra ma paski

Amerykańscy naukowcy uważają, że rozwikłali tajemnicę niezwykłych kolorów u zebry, obalając przedstawioną wcześniej teorię, że czarne i białe paski na skórze służą do kamuflażu.

 

 Badacze w końcu ustalili, dlaczego zebry mają niezwykłe czarno - białe kolory. Według nich, rozpowszechniona teoria, że czarne i białe smugi pomagają wtopić się w krajobraz, w rzeczywistości jest błędna. Najprawdopodobniej paski odstraszają muchy, które przenoszą choroby.

 

 Paski mają różną szerokość i utrudniają lądowanie owadom. Na głowie i na nogach „taśmy” są cieńsze, a to właśnie te obszary są najbardziej narażone na ukąszenia insektów, ssących krew.

 

 Hipoteza, że umaszczenia pomaga w kamuflażu, została szybko obalona. Zebry większość czasu spędzają na otwartej przestrzeni, a nie w buszu.

 

 Inna popularna teoria sugeruje, że paski maja zmylić drapieżniki i nie pozwala określić dokładnej wielkości zwierzęcia. Według naukowców z University of California także i to założenie jest błędne. Udowodniono, że kolory zebry nie przeszkadzają lwom w udanych polowaniach. Inne teorie, że paski pomagają zwierzętom regulować temperaturę w bezlitosnym słońcu Afryki, czy stanowią rzekomy środek identyfikacji, także zostały odrzucone.

 

 W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications, badacze dowiedli, że paski są ściśle powiązane z gryzieniem much. Sama sierść nie stanowi wystarczającej ochrony. Potrzeba dodatkowych zabezpieczeń. Zebry są szczególnie narażone na choroby przenoszone przez muchy. Naukowcy są pewni, że rozwikłali tajemnicę umaszczenia zebr.


 

Twoja ocena: Nic Ocena: 5 (2 głosów)