Naukowcy dowiedzieli się, jak mrówki uciekają powodzi

Kategorie: 

Amerykańscy biolodzy i inżynierowie rzucili w końcu światło na tajemnicę, która nurtowała naukowców od dziesięcioleci. Odkryli, co pomaga mrówkom przetrwać w czasie  powodzi, donosi Daily Mail.

 

 

 

 

Nathan Mlot, profesor Craig Tovey i David Hu wyjaśnili, jak mrówki radzą sobie z klęskami żywiołowymi, takimi jak powodzie. Po przestudiowaniu zwyczajów owadów, biolodzy i inżynierowie wykorzystali matematyczne modelowanie i fotografie poklatkową (spowolnione filmowanie). Okazało się, że mrówki pomagają sobie, budując najprawdziwsze tratwy ratunkowe.

 

 

 

 

Malutkie stworzenia używają różnych części ciała, w tym nóg i szczęk, aby łączyć się z innymi owadami, a tym samym tworzą rodzaj konstrukcji wodoszczelnej. Egzoszkielet mrówek ma właściwości hydrofobowe, więc mrówki mają dużą szansę na uniknięcie śmierci przez zatopienie. Owady nie łączą się ze sobą losowo, ale zgodnie z wypracowanym algorytmem.

 

 

„Na pierwszy rzut oka ruch owadów wygląda chaotycznie, ale potem okazuje się, że poruszają się one w linii prostej do skraju tratwy i kontynuują ruch, dopóki nie stworzą solidnej konstrukcji” - wyjaśnia profesor Hu. „To zachowanie spójności i współpracy u zwierząt zapewnia pływalność i wodoodporność tratwy. Jeśli jedna mrówka pozostawia towarzyszy, inna natychmiast zajmuje jej miejsce, aby wypełnić pustkę. Samoorganizacja i samoleczenia to cechy organizmów żywych. Kolonia mrówek zachowuje się jak super organizm. Stworzenie tratwy zajmuje im sto sekund”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image