Naukowcy dowiedzieli się, jak komary wybierają ludzi do ukąszenia

Kategorie: 

Prawdopodobieństwo bycia ukąszonym przez komara jest zapisane w genach ludzkich, więc niektórzy są bardziej podatni na atak tych owadów, mimo aktywnego korzystania ze środków ochronnych. Do takich wniosków doszli naukowcy Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej w Londynie.

 

 

 Zbliża się sezon letni, a wkrótce problem gryzienia przez komary w całej swej okazałości będzie dotyczył nas wszystkich. Wielu zauważyło, że dla niektórych te owady są bardziej uciążliwe, a inni ich nie dostrzegają. Brytyjscy naukowcy opisali teraz to zjawisko. Okazuje się, że ryzyko być ugryzionym przez komary jest zapisane w genach ludzkich, więc niektórzy są bardziej interesujący dla tych stworzeń, nawet jeśli osoby te korzystają ze środków ochronnych, pisze Medikforum.

 Aby udowodnić zależność ukąszenia komara od genetyki, naukowcy przeprowadzili serię testów z udziałem 18 bliźniąt jednojajowych i 19 nie jednojajowych bliźniaków kobiet. W trakcie eksperymentu, komary były wypuszczane ze specjalnej rury o kształcie litery Y, która była podzielona na dwie części. Do końca każdej rury bliźniaki przykładały swoje ręce. W rezultacie liczba ukąszenia bliźniaków jednojajowych była identyczna, ale u par nie jednojajowych, o różnych zestawach genów, komary wybierały do ataku jednego z bliźniaków.

 Cała rzecz leży w wariancie genetycznym, który określa zapach ciała. Niektórzy ludzie mają zestaw genów, który zapewnia naturalną ochronę przed ukąszeniami komarów. Inni nie mają tyle szczęścia. Jednak autorzy badania uważają, że wyniki ich badań mogą być podstawą do stworzenia tabletki, która zapewni naturalną ochronę przed komarami.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image