Największą koncentrację węży w naturze można zobaczyć w kanadyjskiej prowincji Manitoba

Kategorie: 

Każdej wiosny, kiedy przyroda budzi się do życia w prowincji Manitoba w Kanadzie, w pobliżu miasteczka Narcisse, dziesiątki tysięcy węży – pończoszników prążkowanych (łac. Thamnophis sirtalis parietalis) wyłażą z nor, tworząc największą koncentrację węży na świecie. Zwykle jest ich tam nawet ponad 50 tys.!

 

 

 Pończoszniki odbywają rytuał godowy na obszarze chronionym w pobliżu bagien w Narcisse. „Taniec” węży trwa od jednego do trzech tygodni pod koniec kwietnia i na początku maja. Najpierw z ukrycia wychodzą samce i cierpliwie czekają na samice.

 Pragnienie pożycia u tych węży jest wówczas tak wielkie, że samce rzucają się na partnerki, splatają się z nimi, tworząc „piłki”. Czasem w takim splocie jest jedna samica i kilkadziesiąt węży.

 Dorosłe samice łatwo odróżnić od samców. Są one zazwyczaj większe i dłuższe niż ich adoratorzy. Potomstwo w ilości 40 – 50 osobników przychodzi na świat pod koniec lata. Przed surową kanadyjską zimą gady te kryją się w głębokich szczelinach, tworzonych przez wody gruntowe.

 Populacji tych węży zagraża człowiek. Wiele ich wyginęło przed 2000 rokiem, ponieważ przy Narcisse wybudowano ruchliwą autostradę №17. Wiele gadów nie mogło korzystać z swych zimowych schronisk. Teraz sytuacja ulga zmianie. Pod ruchliwą drogą tworzone są przejścia specjalnie dla pończoszników. Śmiertelność węży spadła do 75 %.

 Thamnophis sirtalis parietalis występuje na obszarach chronionych Narcisse, ale można je również znaleźć na południu stanu Oklahoma, we wschodniej części kanadyjskiej prowincji Ontario i Kolumbii Brytyjskiej w pobliżu zbiorników wodnych. Ulubionym pożywieniem tych węży są żaby, pijawki i gryzonie. Z kolei pończoszniki smakują wielu ssakom, tj. niedźwiedzie, skunksy, szopy, a także ptakom tj. sowy, kruki i jastrzębie.

 Pończoszniki nie stanowią zagrożenia dla ludzi. W Narcisse można je obserwować ze specjalnie ustawionych platform.

  

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image