Najstarszy ptak świata ponownie został matką

Najstarszy ptak na świecie, 63 - letnia samica albatrosa o imieniu Wisdom (Mądrość), pomimo bardzo podeszłego wieku, zadała się z albatrosem Hoo (nie wiadomo, od jak dawna samiec jej towarzyszy – zazwyczaj ptaki te wiążą się w życiu z jednym partnerem), donosi Ohio Newsday.

 

 

 Na początku miesiąca okazało się, że parze wykluło się pisklę. Ptaki żyją na atolu Midway w National Wildlife Refuge na Pacyfiku pomiędzy Hawajami, a Japonią. Wisdom należy do zagrożonego gatunku, więc prokreacja jest wskazana, napisał Dan Clark, pracownik Midway National Park (USA).

 

 Eksperci uważają, że w swoim życiu Wisdom odchowała 35 potomków. Nie wszystkie jednak przetrwały. Powodem ich zagłady mogą być na przykład wysypiska odpadów z tworzyw sztucznych, które rocznie kosztują życie tysiące ptaków morskich.

 

 Ornitolodzy tłumaczą, że wiek ptaka zależy od liczby pierścieni na jej nogach. Wisdom została zaobrączkowana po raz pierwszy przez Amerykanów w 1956 roku. Od tamtego czasu znakowano ją jeszcze pięć razy.

 

 19 z 21 gatunków albatrosów jest poważnie zagrożonych. Od 1956 roku Wisdom pokonała ok. 3 milionów mil. Pisklę najstarszego znanego ptaka na świecie wykluło się 4 lutego.


 

Twoja ocena: Nic Ocena: 4 (3 głosów)