Myszy trzymane w niewoli nie kojarzą się z osobnikami, żyjącymi na wolności

Kategorie: 

Przeprowadzono eksperyment, który zaskoczył badaczy. Populację myszy, której nie pozwolono przez jakiś czas żyć w ich naturalnym środowisku, wypuszczono na wolność. Okazało się, że nie potrafią one kooperować ze swoimi sąsiadami, żyjącymi stale na wolności. Badanie przeprowadzono w Australii.

 

 

 Zdolność do myślenia doprowadziła do tego, że człowiek stworzył środowisko, które jest inne od tego naturalnego. Mamy miasta ze szkła i betonu, latające i ryczące maszyny, a także gigantyczne fabryki z dymiącymi kominami. Dzisiaj nawet prehistoryczny człowiek doznałby szoku w obliczu naszej rzeczywistości.

 Nieustannie powiększamy nasze terytorium, co często prowadzi do śmierci zwierząt, a nawet wyginięcia wielu gatunków. Aby zapobiec ich umieraniu, tworzymy hodowle i programy np. ratowania tuńczyka. Efektem tych działań jest zwracanie sztucznie wypielęgnowanych populacji do dzikich parków narodowych i rezerwatów.

 Eksperyment przeprowadzili biolodzy z Uniwersytetu w Melbourne, a jego wyniki opisano w czasopiśmie Royal Society Biology Letters.  Australijczycy wykazali, że przeceniamy skuteczność prób przywracania fauny w obecnej formie i raczej nie czynimy zadośćuczynienia naturze.

 W badaniu wykorzystano 11 samców i 9 samic myszy gatunku Mus musculus, złapanych w Open Range Zoo Werribee. Trzecią generację gryzoni wypuszczono na wolność – w sumie 108 osobników.

 Po 20 tygodniach okazało się, że tylko 17% z grupy uwolnionych na wolność myszy doczekało się potomstwa. Natomiast 83% źle przeżyło powrót do naturalnego środowiska.

 Zdaniem autorów eksperymentu, odkrycie ma istotne znaczenie dla programów odtwarzania populacji dzikich zwierząt poprzez ich sztuczną hodowlę, jak również zrozumienia instynktów i strategii zachowań zwierząt hodowanych w niewoli.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image