Martwy wieloryb wyrzucony na bałtycką plażę w okolicy Unieścia

Kategorie: 

Między Mielnem, a Łazami Bałtyk wyrzucił na brzeg siedmiometrowego wieloryba. Zwierzę waży ponad tonę, podaje stacja TVN24.

 

 Wal butlonosy (Hyperoodon ampullatus) jest wrażliwy na hałas i to mogło być przyczyną jego śmierci, bo nasze morze nie należy do cichych i spokojnych. Jest intensywnie wykorzystywane przez człowieka. Ciało znalezionego osobnika jest w stanie rozkładu. Walenia znaleziono w piątek wieczorem. O znalezisku powiadomiono pracowników Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Na miejsce przybyli przyrodnicy z Błękitnego Patrolu WFF. Dokonano oględzin i pomiarów. Wala wydobyto z wody.

 

 

 Michał Bała, pracownik napisał na stronie Stacji Morskiej: „Wal butelkonosy należy do rzędu waleni uzębionych. Zasięg jego występowania ogranicza się do północnego Atlantyku sięgając wód wokół Grenlandii i Archipelagu Svalbard na północy i Północnej Afryki na południowym krańcu zasięgu. Zwierzęta te były notowane w przeszłości w Morzu Północnym, a nawet zachodnim Bałtyku (okolice Dani). W Polsce gatunek ten był już obserwowany w Zatoce Gdańskiej w 1960 roku. Pokarmem jego są głównie głowonogi, rzadziej drobne ryby. Dorosłe samce posiadają na głowie charakterystyczny wypukły ,,melon". Wale najczęściej spotykane są w małych grupach liczących 4 - 20 osobników.”
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image