Małe zwierzęta widzą świat w zwolnionym tempie

Kategorie: 

Małe stworzenia, takie jak ptaki i muchy, wyczuwają ruch inaczej niż większe zwierzęta. Ich sposób percepcji przypomina niektóre spowolnione ujęcia z filmu Matrix. Pozwala to tym zwierzętom unikać często ataków większych drapieżników.

 

 

 

Każde zwierzę postrzega świat w sposób szczególny. Psy na przykład mają słaby raczej wzrok i w rozpoznawaniu otoczenia bardziej polegają na dźwiękach i zapachach. Psy słyszą częstotliwości do 40 kHz, delfiny - 150 kHz, a nietoperze - do 212 kHz. Jest to związane w dużej mierze z dostosowaniem zwierząt do swoich ról.

 

 

 

Małe zwierzęta, ptaki i owady mogą w jedną sekundę dostrzec więcej niż większe osobniki i ludzie. Aby to zrozumieć, wystarczy po prostu obserwować, jak mały ptak kontroluje otoczenie. Z reguły wyciąga on nagle głowę, a jego oczy pracują szybciej niż sekundnik w zegarze.

 

 

Dla ptaków ludzie i duże drapieżniki poruszają się w zwolnionym tempie. Wydają się im wręcz bardzo powolni i nieudolni. Na bodźce wzrokowe ptaki reagują cztery razy szybciej niż ludzkie oko. Wniosek – im większe zwierzę, tym wolniejsze postrzeganie świata. Zauważcie pewną prawidłowość u człowieka, że małe dzieci widzą z reguły więcej i są bystrzejsze niż dorośli.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image