Krukowate pomogą naukowcom zrozumieć istotę myślenia

Kategorie: 

Naukowcy z Tübingen University w Niemczech, opublikowali dane badawcze na temat istoty myślenia, w tym także pozaziemskich form życia, na podstawie eksperymentów, przeprowadzonych na mózgu krukowatych - pisze gazeta Daily Mail.

 

 Naukowcy od dawna podejrzewali, że krukowate - rodzina ptaków, która obejmuje m. in. wrony, sroki i gawrony – jest bardzo sprytna. Ostatnio potwierdzili to neurolodzy. Okazało się, że wrony są w stanie podejmować strategiczne decyzje, podobnie jak człowiek, mimo braku wspólnego przodka. Badania przeprowadzone przez Niemców pomogą lepiej zrozumieć zachowanie innych stworzeń nienależących do grupy ssaków. Chodzi także o obce formy życia.

 

 Według czasopisma Nature Communications, które opublikowało badania niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Tübingen, neurobiologów zainteresowała przede wszystkim fizjologia mózgu wron. Przebadano procesy zachodzące w układzie nerwowym tych ptaków. Zapamiętywały one obrazy w pamięci, a następnie wskazywały je dziobem na ekranie.

 

 Naukowcy są zdumieni wynikami swoich doświadczeń. Ptaki doskonale radziły sobie z zadaniami sprawdzającymi spostrzegawczość i pamięć. Oznacza to wysoki poziom koncentracji i wrodzonej elastyczności umysłowej. Umiejętności takie obserwowane są tylko u niektórych gatunków zwierząt.

 

 Podczas badania neurolodzy zidentyfikowali procesy zachodzące w obszarach mózgu odpowiedzialnych za rozpoznawanie informacji (nidopallium caudolaterale). Stwierdzono, iż jedna grupa neuronów odpowiada za jeden obraz, a druga za obraz lub obrazy, które się od niego różnią. Taka aktywność komórek nerwowych pomogła naukowcom przewidzieć reakcję wron zanim te dokonywały właściwego wyboru. W ten sposób doszli oni do wniosku, że mózg tych ptaków jest cenny, a pracując nad nim, można pozyskać ciekawe informacje np. na temat równoległej ewolucji inteligentnych zachowań.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image