Krowy - zabójcy zwróciły uwagę naukowców

Kategorie: 

Krowy - zabójcy zwróciły uwagę weterynarzy i uczonych. Brytyjczycy zebrali informacje o atakach na ludzi, a także o przyczynach i skutkach tych zdarzeń. Opisali też przypadki ucieczek przed agresywnymi roślinożercami.

 

 Wyniki badań opublikowano w magazynie Injury Prevention. Angharad Fraser-Williams z Uniwersytetu w Liverpoolu wraz z współpracownikami zebrali dane, dotyczące ataków krów i byków na ludzi, które wymieniono w literaturze naukowej na przestrzeni lat 1993 – 2013. Przestudiowano periodyki krajowe i zagraniczne.

 Okazało się, że największym zagrożeniem dla ludzi jest praca w bliskim sąsiedztwie krów. Najbardziej zagrożeni są przede wszystkim rolnicy, weterynarze i pracownicy rzeźni. Istnieje również niebezpieczeństwo spotkania z krowami na przykład podczas spacerów na wsi (w Wielkiej Brytanii często występują nieogrodzone pastwiska, sąsiadujące z osiedlami).

 W Wielkiej Brytanii przez 20 lat odnotowano 54 ataki, z których 13 zakończyło się śmiercią. Poszkodowani trafiali do szpitali ze złamaniami, ale czasem zwierzęta zadeptywały ludzi na śmierć.

 Naukowcy przedstawili kilka przyczyn ataków udomowionych przeżuwaczy. Przede wszystkim, niektóre krowy mają rozwinięty instynkt macierzyński i postrzegają człowieka, jako zagrożenie dla ich młodych. Ponadto krowy często kaleczą ludzi, którzy starają się chronić swoje psy. Psy często dokuczają i straszą krowy, które przechodzą do kontrataku.

 W literaturze odkryto wiele sprzeczności, dotyczących konkretnych wskazówek, jak bezpiecznie wchodzić w kontakt z bydłem. Niektóre publikacje nie zawierają żadnych informacji na ten temat, w innych jest mowa o krzyczeniu i machaniu rękami.

 Ogólnie badacze nie zalecają zbliżania się do cieląt w obecności matek. Nie należy też  starać się chronić psów przed atakami krów. Uwolnione ze smyczy czworonogi same poradzą sobie z zagrożeniem.
 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image