Komary - mutanty pomogą władzom Panamy w walce z epidemią dengi

Kategorie: 

Komara - mutanta stworzono w laboratoriach brytyjskiej firmy Oksitek i ma być to nowe narzędzie do walki z epidemią dengi. Choroba jest wywoływana przez wirusy przenoszone przez komara Aedes aegypti. „Terminator”, jak nazywają nowego owada, będzie przyczyniał się do wydawania potomstwa, które umiera w stanie larwalnym, podaje Health24.

 

 

 Zastosowanie nowej broni poparła Komisję Bezpieczeństwa Biologicznego Ministerstwa Zdrowia Panamy, powiedział Carlos Galvez, jeden z urzędników Ministerstwa.

 

 Specjaliści z Narodowego Instytutu w Gorgas przez pięć lat studiowali możliwe konsekwencje wpływu takiego kroku na środowisko i stwierdzili, że jest to bezpieczna metoda. Długi okres badań był potrzebny, aby w pełni ocenić wykorzystanie nowej technologii.  Ma ona stale wielu przeciwników.

 

 Władze Panamy zachowują ostrożność w tej kwestii. W marcu 2012 roku zorganizowały spotkanie z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa biologicznego z Chile, Malezji i Wielkiej Brytanii, aby określić wszystkie możliwości komarów - mutantów. Na spotkaniu badacze ostrzegali przed zagrożeniami.

 

 „Zastosowanie tej biotechnologii stworzy ryzyko dostosowania się charakteru genetycznej modyfikacji i w konsekwencji nasilą się skutki gorączki” - ostrzegł Chin Lee Lim z Malezji z międzynarodowej grupy badawczej. „Denga jest poważnym problemem dla populacji. Wykorzystywane dotychczas metody są jednak rzeczywiście nieskuteczne”.

 

 Specjaliści Oksiteka są jednoznaczni w swojej opinii, że wykorzystanie komarów mutantów nie będzie szkodliwe dla zdrowia człowieka. Tak przynajmniej wynika z badań terenowych, prowadzonych w różnych krajach. Obecnie w Panamie na skutek dengi cierpi około 3 tys. osób.


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image