Koale tulą się do eukaliptusa dla ochłody – nowe odkrycie australijskich

Kategorie: 

Australijczycy ostatecznie ustalili, że eukaliptusy są niezbędne koalom nie tylko, jako źródło pożywienia i miejsca zamieszkania, ale również, jako miejsca ochrony przed nienormalnie wysokimi temperaturami. Do takich wniosków doszedł dr Michael Kearney z Uniwersytetu w Melbourne – pisze Royal Society Bioligy Letters.

 

 

 Naukowców zainteresowało zachowanie koali podczas upałów. Wchodzą one wówczas na niższe gałęzie drzew i przyciskają się mocno do pni. Wykorzystanie urządzeń termowizyjnych pozwoliło rozwikłać tajemnicę.

 

 BBC donosi, że podglądanie koali stało się częścią większego projektu badawczego na temat wpływu zmian klimatu na zwierzęta lądowe w Australii, która w tym roku doświadczyła anomalnych upałów.

 

 Okazało się, że w czasie zimy koale wiszą na najwyższych gałęziach eukaliptusa w pobliżu liści, które zjadają. W gorącym sezonie przenoszą się niżej.

 

 „Wyglądało to tak, jakby koalom było bardzo niewygodnie, tak jakby robiły coś nie tak, rozciągając się na pniu" - powiedział dr Kearney.

 

 Pomiary temperatury powietrza pokazały, że kiedy jest 39 stopni Celsjusza, pnie drzew eukaliptusowych są o siedem stopni chłodniejsze, a koale, przytulając się do nich brzuszkami, oddają im swoje ciepło.

 

 Zespół naukowców stosował kamery termiczne do robienia zdjęć koali w najgorętsze dni. Po otrzymaniu fotografii okazało się, że koale wybierają najzimniejsze części drzew.

 

 Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne uważają, że rola w tworzeniu przez drzewa mikroklimatu ochronnego dla żyjących na nich koali wzrośnie, jeśli globalne ocieplenie będzie ewaluowało zgodnie z aktualnymi prognozami. Ich ustalenia potwierdził dr Justin Velbergen z Universytetu Cooka.

 

 „Chłód drzew pomaga im zwiększyć szanse na przeżycie podczas ekstremalnie wysokich temperatur”.

 

 Wcześniej sądzono, że koale, mieszkające w Australii, to roślinożerne torbacze, które rozwiązują problemy termoregulacji dzięki masywnemu nosowi. Sposobami walki koali z bardzo wysokimi temperaturami interesowano się już w dziewiętnastym wieku. Zajmował się tym rosyjski etnograf i biolog Miklucha Makłaj, a także niemiecki badacz Ernsta Haeckel.

 

 W świecie zwierząt różnorodność termoregulacji jest uderzająca. Psy zrzucają nadmiar ciepła poprzez język. Jeże, mieszkające na obszarach pustynnych, używają do tego uszu. Legwany chłodzą się poprzez rozciąganie się na cienkich gałęziach drzew nad wodą. Pingwiny utrzymują ciepło  przy pomocy piór i podskórnej warstwy tłuszczu. Jaszczurki i węże podczas upału chowają się na półkach skalnych lub w krzewach, gdzie jest przewiewnie, a temperatura jest niższa niż na powierzchni. Zdolność do termoregulacji posiadają także niektóre rośliny, takie jak lotos.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image