Kamery pokazały, jak kruki używają narzędzi przy budowie gniazd

Kategorie: 

Naukowcy z University of Exeter i University of St Andrews badali zachowanie kruków przy budowie gniazda. Eksperci przeprowadzili doświadczenia z wykorzystaniem ptaków, umieszczonych w specjalnej wolierze. W klatce rozsypano rozmaite patyczki i gałązki.

 
 
 
 
 
Wszystko to, co działo się w wolierze, rejestrowały kamery. Analizując pozyskany materiał, badacze ustalili, iż kruki podnoszą przedmioty z ziemi, aby pomóc sobie przy budowie gniazd.
 
 
 
Badanie pozwoliło wyjaśnić również, jak kruki wykonują narzędzia z gałązek, a także z lokalnej rośliny gatunku Acacia Spirorbis. Ptaki odrywały gałąź z drzewa, oczyszczały ją z kory i liści, a następnie zaginały w kształt haka. Służył on potem również do wydłubywania larw z pni. Jeden z ptaków, podczas obserwacji, złapał żabę i rozczłonkował ją na kawałki, aby nakarmić pisklęta.
 
 
 
Naukowcy stwierdzili również, że w większości przypadków, kruki mają taką samą kolejność budowy domu. Warto zauważyć, że kruki z Nowej Kaledonii, bo o nich mowa, są najbardziej inteligentnymi zwierzętami na świecie. Zdaniem ekspertów, ich inteligencja jest porównywalna z inteligencją delfinów. W związku z tym ptaki te są przedmiotem zainteresowań wielu ornitologów na całym świecie. 
 
 
 
Źródło: Biology Letters.
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image