Kamera zarejestrowała podwodną walkę pingwina z kałamarnicą

Po zainstalowaniu  kamery na plecach pingwina białobrewego (Pygoscelis Papua), naukowcy byli świadkami niezwykłego zdarzenia. Pingwiny pod wodą stoczyły walkę z kałamarnicą. Incydent opisano w czasopiśmie Polar Biology 16 grudnia br.

 

 

 Wodoszczelną kamerę wysokiej rozdzielczości na grzbiecie pingwina umieścił zoolog Jonathan Handley. Ptak szukał zdobyczy w morzu w pobliżu Falklandów i upolował dużą kałamarnicę, ale nie był w stanie jej przełknąć. Do akcji wkroczyli więc współbracia, którzy pomogli po krótkiej walce rozczłonkować zdobycz.

 

 


Naukowcy byli po raz pierwszy świadkami podwodnej walki o pożywienie, prowadzonej przez te zwierzęta. Podobnie, jak „złodzieje”, lubią one podejmować ryzyko, mierząc się dużymi ofiarami. Gonitwa za małymi rybkami wydaje się być mało opłacalna.

 Ponadto rodzaj pingwinów Pygoscelis (który obejmują białobrewe) czasem ciągną za sobą kamienie i rośliny, aby wykorzystać ten materiał do ochrony jaj przed zimnem i deszczem. Falklandy są domem dla około 130 tysięcy par lęgowych pingwina białobrewego  - największej populacji tego gatunku. Po pingwinach cesarskich i królewskich, jest to największy gatunek pingwina. Samce ważą 9 kg, a samice - 7,5 kg. Dorosłe osobniki mierzą 75 - 90 centymetrów.


 

Brak oceny