Kakadu są w stanie wykonać i używać prostych narzędzi

Kategorie: 

Wiele osób, w obliczu problemu, układa sobie jakąś strategię i próbuje sobie jakoś radzić. Rzadko zdarza się to u zwierząt, ale okazuje się, że kakadu – popularne papugi, są bardzo mądre i zaradne. Ptaki opanowały sztukę tworzenia i korzystania z prostego narzędzia. Co więcej - papugi naśladowały jedna drugą.

 

 

 Badania przeprowadzono w 2012 roku z udziałem papugi o imieniu Figaro. Zespołem badaczy kierowała dr Alice Auersperg z Uniwersytetu w Wiedniu. Wyniki zaskoczyły naukowców. Ptak wykazał się pomysłowością, rozwiązując wiele problemów w odpowiedniej kolejności. Kilka ptaków, które obserwowały Figaro, poszło w jego ślady.

 

 Kakadu Figaro użył kija, aby usunąć kamień z klatki. Potem, korzystając z tego samego narzędzia, pozyskiwał smakołyki w niej się znajdujące. Z doświadczeń Figaro skorzystało sześć papug, przypatrujących się jego wyczynom. Ale nie wszystkie papugi naśladowały techniki kakadu - odkrywcy. Te wolały wypróbować własne metody prób i błędów.

 

 Przy okazji badań okazało się, że zdolniejsze są samce. Samiczki przyglądały się Figaro, ale nie wymyśliły nic innowacyjnego.

 

 „Myślę, że samce są naprawdę bardziej skuteczni w rozwiązywaniu problemów” - mówi Auersperg. „Oni wyposażali swoje gniazda dla samic."

 

 Nie wiadomo, czemu kakadu są tak zaradne. Być może wynika to z faktu, że żyją one na małych wyspach o ograniczonych zasobach i wykształciły w sobie niezwykłe umiejętności potrzebne do przeżycia w środowisku naturalnym.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image