Jelenie od ćwierć wieku nie przekraczają granic „żelaznej kurtyny”

Kategorie: 

Naukowcy z Niemiec i Czechy twierdzą, iż po upływie ćwierć wieku od upadku „żelaznej kurtyny” jelenie z lasów przygranicznych wciąż nie przekraczają linii granicznej, gdzie kiedyś stało elektryczne ogrodzenie. Co ciekawe, innych gatunków zwierząt nowa granic nie onieśmiela.

 

 W Czechosłowacji, gdzie komuniści doszli do władzy w 1948 roku - przypomina ABC News, na granicach były ustawione w trzech rzędach zelektryfikowane ogrodzenia, które dodatkowo strzegli uzbrojeni po zęby strażnicy. Wiadomo o śmierci co najmniej 500 osób, zabitych podczas próby ucieczki. Zdarzało się, że jelenie także stawały się ofiarami elektrycznej pułapki.

 

 Siedmioletnie badania w Czeskim Parku Narodowym Szumawa (Šumava) wykazały, że obecnie tylko jelenie unikają przekroczenia linii, gdzie kiedyś była granica. Inne zwierzęta to ignorują.

 

 Średnia długość życia jelenia wynosi 15 lat i żaden z żyjących obecnie w przygranicznych lasach jeleń, nie widział na własne oczy niebezpiecznego ogrodzenia. Linia nadal oddziela dwie populacje. Jak wyjaśniają naukowcy, cielęta w pierwszym roku życia pobierają nauki od swoich matek, gdzie można pójść, a gdzie nie, i prawdopodobnie informacja o zagrożeniu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 

 Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych z czujników GPS, noszonych przez zwierzętach w specjalnych obrożach.  

 

 „Nie sądzę, że jest to wynik zaskakujący. Zwierzęta te są bardzo konserwatywne" - skomentował wyniki Bartosz Ljudej, profesor z Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.

 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image