Jedyna w Europie prakolczatka zdechła w moskiewskim zoo

Kategorie: 

Osiemnastoletnia prakolczatka (łac. Zaglossus bruijni), gatunek uznany za mocno zagrożony, zdechła w moskiewskim ogrodzie zoologicznym.

 

 

 

 

 

Do Rosji trafiła w 1997 roku. Przywieziono ją z Nowej Gwinei. Stworzono zwierzęciu specjalne warunki. Nigdy nie zaprezentowano prakolczatki ludziom odwiedzającym zoo, aby jej nie denerwować, bo był to oficjalnie jedyny egzemplarz trzymany w niewoli na terenie Europy.

 

 

 Ten dziwny ssak uwielbiał pływanie i towarzystwo. Nigdy nie było mu dane znaleźć partnerki życiowej. Żywił się robakami i drobno siekanym mięsem. Moskiewska prakolczatka była zwinna i szybka, choć żyła z niedowładem lewej nogi. Zmarła na skutek choroby.

 

 

 

 Prakolczatka (Zaglossus bruijnii) to gatunek jajorodnego ssaka z rodziny kolczatkowatych (Tachyglossidae). Długość zakrzywionego do dołu ryjka przekracza zwykle 20 centymetrów. Ryjek ten wyposażony jest w mały otwór gębowy. Prakolczatka posiada małe oczka, położone blisko siebie. Samica składa jajo, wprost do wylęgarki (torba na brzuchu). W chwili zagrożenia zwija się w kulkę. Futrzana skóra zwierzęcia uzbrojona jest w kolce. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz handlu tym gatunkiem. Długość ciała osiąga maksymalnie rozmiar 77 centymetrów, a waga 16,5 kilogramów.

 Źródło: http://www.moscowzoo.ru/get.asp?Id=N767
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image