Japońscy naukowcy przywrócili myszy słuch za pomocą terapii genowej

Kategorie: 

Japońskim naukowcom z Uniwersytetu Dzyuntendo udało się przywrócić słuch u myszy z wrodzoną głuchotą dzięki zastosowaniu terapii genowej, podają lokalne media SMI.

 

 

 W trakcie eksperymentu eksperci wprowadzili gryzoniom gen o nazwie Gjb2. W procesie wczesnego rozwoju jego brak powoduje utratę słuchu. W badaniu wykorzystano potomstwo myszy, które urodziło się z wrodzoną głuchotą. Wtedy japońscy naukowcy zaczęli pracować nad przywróceniem słuchu przy pomocy terapii genowej.

 W rezultacie, biolodzy osiągnęli częściowe przywrócenie słuchu u myszy doświadczalnych. Odsłonięte ucho jest w stanie uchwycić głośność 70 decybeli, podczas gdy drugie ucho nie reaguje nawet na głośność większą niż 90 decybeli.

 Prof. Katsuhisa Ikeda, szef zespołu badawczego, kierujący grupą naukowców nadal bada możliwości korzystania z tej metody leczenia u ludzi. W Japonii około 30 tys. osób cierpi z powodu wrodzonej głuchoty przez mutacje genu Gjb2.

 Nie jest to pierwsze ciekawe doświadczenia przeprowadzone na myszach przez specjalistów z Uniwersytetu Dzyuntendo. Dwa lata temu naukowcy udowodnili, że muzyka klasyczna ma pozytywny wpływ na organizm gryzoni po przeszczepie narządów. Zwierzęta, którym puszczano muzykę Mozarta i Bacha, żyły dwa raz dłużej niż ich „koledzy” pozbawieni tej przyjemności.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image