Jamał – obfite opady śniegu zabiły tysiące reniferów

W Jamalsko - Nienieckim Okręgu Autonomicznym wprowadzono stan wyjątkowy z powodu obfitych opadów śniegu. W ostatnich dniach padło tam 15 tys. reniferów, donosi Interfax.

 

 Ze względu na grubą skorupę lodu i metrową warstwę śniegu, jelenie nie mogą dostać się do paszy. Osłabione zwierzęta nie mają wystarczająco dużo siły, aby wyskubywać mech.

 

 „W najbliższej przyszłości sytuacja będzie się pogarszać. Spodziewana jest spora utrata wyczerpanych jeleni na wiosnę w okresie transformacji” – mówi  Wieczesław Kucharenko, dyrektor departamentu rolnictwa i handlu Okręgu.

 

 Najtrudniejsza sytuacja panuje na terenie rejonu jamalskiego, purowskiego, przyuralskiego i nadymskiego. Lokalne władze domagają się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w możliwie najkrótszym czasie. Planuje się uruchomienie sporych środków na zakup paszy, soli mineralnych, a także opłacenie ludzi, którzy będą usuwać martwe zwierzęta.

 

 W Jamalsko - Nienieckim Okręgu Autonomicznym żyje ok. 700 tys. reniferów, co stanowi 53% populacji tych zwierząt, żyjących w Rosji i 35% na całym świecie.


 

Twoja ocena: Nic Ocena: 3.5 (2 głosów)