Holenderski fotograf zrobił zdjęcie rzadkiej jaszczurce z małymi nóżkami

Kategorie: 

Fotograf przyrody sfotografował w parku Masai Mara (Kenia) rzadkiego gada, tzw. gatunek jaszczurki nadrzewnej Eumecia anchietae z czterema malutkimi łapami na ciele.

 

 48-letni holenderski fotograf amator Sjoerd van Berge Henegouwen poleciał do Masai Mara, aby robić zdjęcia zwierzętom i miejscowy leśniczy pokazał mu coś, co przypominało węża.

 Fotograf szybko zorientował się, że to nie był wąż, ponieważ stworzenie miało małe, a raczej bardzo małe łapy. Zrobił kilka zdjęć, a następnie zaczął szukać opisu stworzenia w Internecie. Odkrył, że prawdopodobnie jest to zachodni serpentyn nadrzewny (Western Serpentiform skonk), gatunek jaszczurki Eumecia anchietae, ale, ku jego zdziwieniu, nie mógł znaleźć żadnych obrazków zwierzęcia.

 Wrzucił to zdjęcia na swój facebookowy profil i wielu gerpentologów (badacze gadów) natychmiast zalało Sjoerda pytaniami. Jeden z nich, niemiecki doktor Philipp Wagner, powiedział, że jest to pierwsze zdjęcie gada w postaci żywej od czasu jego odkrycia w 1870 roku.

 Zapytał o zgodę fotografa do publikacji fotografii w jego książce o gadach, a później powiedział dziennikarzom, że aby dowiedzieć się więcej o tych stworzeniach jest prawie niemożliwe ze względu na rzadkość występowania i ograniczone ilości siedlisk.

 Według dr Wagnera za jego życia, widział tylko dwie jaszczurki. Jedna z nich nie żyła, a drugiej nie udało mu się sfotografować.

 „Ten gatunek jaszczurki ma cztery małe nogi na ciele, ale ze wszystkich pozostałych oznak są bardziej podobne do węży niż do jaszczurek (od węży różni je język, bo nie jest rozdwojony). Jego kończyny są niemal w zaniku i nie spełniają żadnych funkcji ruchowych i nie przydają się przy polowaniu”.

 Zachodni serpentyn nadrzewny mieszka w trzech krajach Afryki Wschodniej, tj. w Kenii, Zambii i Tanzanii. Dla człowieka są one nieszkodliwe. Żywią się owadami i niektórymi pająkami.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image