Greenpeace: awaria w Fukushimie spowodowała mutację motyli i drzew

Organizacja ochrony środowiska Greenpeace, wydała oświadczenie, z którego wynika, że w pobliżu japońskiej elektrowni atomowej Fukushima-1 stwierdzono mutacje flory i fauny w lasach, donosi Phys.Org.

 
 
 
 
 
Raport organizacji wskazują na wyraźny wzrost częstości występowania mutacji drzew iglastych i jasnoniebieskich motyli trawiastych, a także uszkodzeń DNA u owadów w obszarach skażonych radioaktywnie.
 
 
 
Dodajmy, że wcześniej władze japońskie ogłosiły plany anulowania ewakuacji osiedli w pobliżu elektrowni jądrowej w marcu 2017 roku w przypadku pomyślnego odkażania.
 
 
 
W obszarze Fukushima-1 od promieniowania chroni się tylko mieszkańców dzielnic mieszkalnych większych osiedli. Najbardziej ucierpiały jednak tereny wiejskie, gdzie nie prowadzi się takich działań.
 
 
 
W marcu 2011 roku na północno-wschodnim wybrzeżu Japonii miało miejsce trzęsienie ziemi, które spowodowało tsunami. Gigantyczna fala uderzyła w elektrownię atomową Fukushima-1. Doszło wówczas do najbardziej rozległej awarii od czasów tragedii w Czarnobylu w 1986 roku.
 
 
Brak oceny