Gołębie nauczyły się diagnozować raka piersi

Kategorie: 

Gołębie nauczyły się diagnozować raka piersi. I choć nie będą one zatrudniane na etatach, to jednak amerykańscy eksperci zamierzają zaprosić je do współpracy. Grupa naukowców uczy ptaki analizować obrazy medyczne i odróżniać zdrowe oraz chore tkanki raka piersi. Eksperyment opisano w artykule opublikowanym w czasopiśmie PLoS ONE.

 

 Richard Levenson z University of California w Davis i jego koledzy nauczyli gołębie oglądać powiększone obrazy tkanki piersi. Jeśli ptak poprawnie wskazuje raka lub zdrowe tkanki, naukowcy nagradzają go jedzeniem. Po piętnastogodzinnych sesjach, z której każda trwała godzinę, gołębie w 85 % zaczęły stawiać prawidłowe diagnozy.

 Jak wyjaśnić umiejętność tych zwierząt do identyfikowania raka? Gołębie zauważają małe złogi wapnia związane z rakiem na mammografii, które pojawiają się jako białe plamy. Jednak rozpoznawanie nowotworów złośliwych na mammografii przychodziło im nieco trudniej. Nie jest to też łatwe nawet dla ekspertów. Radiolodzy poprawnie odczytują tylko 80 % przypadków.

 „Z pewnymi korektami gołębie klasyfikują zdigitalizowane slajdy niemal, jak ludzie. Są za to gratyfikowane pokarmem. Z łatwością rozróżniają one łagodne i złośliwe nowotwory piersi” – mówi Levenson. „Kiedy pokazaliśmy gołębiom cały nowy zestaw slajdów, zdaliśmy sobie sprawę, że uogólnienia nie są zdobytą wiedzę, ale rzeczywiście zwierzęta radzą sobie z najtrudniejszymi zadaniami. Gołębie są używane do rozpoznawania obrazów, podobnych do tych, które oglądają ludzie”.

 Umiejętności wzrokowe gołębi są dobrze znane naukowcom. Ptaki te mogą rozpoznawać ludzkie twarze, a nawet litery alfabetu. Udowodniono, że odróżniają obrazy Moneta i Picassa. W niedalekiej przyszłości ptaki te mogą odgrywać dużą rolę w rozwoju technologii analizy obrazu. Naukowcy planują opracowanie oprogramowania, które pozwoli zarządzać obrazami medycznymi w taki sposób, że lekarze będą je łatwiej interpretować.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image