Geomagnetyczny kompas dał szczurom „szósty zmysł”

Kategorie: 

Neuroproteza wysyła sygnały geomagnetyczne bezpośrednio do mózgu, aby ślepe szczury mogły swobodnie poruszać się i znajdować jedzenie w labiryncie. Wyniki tego eksperymentu pokazały, jak łatwo w zwierzęciu można stworzyć „szósty zmysł” sztucznego pochodzenia. Badania japońskich naukowców opisano w czasopiśmie Current Biology.

 

 

 Neuroproteza składa się z geomagnetycznego kompasu (podobnego do tych, stosowanych w smartfonach i magnetometrach) oraz z dwóch elektrod, podłączonych do obszaru wizualnego (obszar kory mózgowej, gdzie przetwarzane są informacje wizualne).

 Za każdym razem, gdy szczur przesuwał głowę o 20 stopni w kierunku północnym, elektrody wysyła impuls do prawej części wizualnej, poruszając ten sam lewy sub - stymulowany obszar. Tak więc zwierzęta były w stanie zbudować mapę mentalną otaczającej przestrzeni, nie widząc nic (powieki szczurów zszyto nićmi). Okazało się, że nawigacja może być dostosowana do różnych zmysłów (impulsy elektryczne wysyłane do obszaru mózgu rejestrowane były na podstawie ruchów włosów w nozdrzach gryzoni).

 W ciągu dwóch dni szkolenia w ciemności, szczury z neurokompasem nauczyły się odnajdować jedzenie w labiryncie tak szybko, jak zwierzęta, które widzą normalnie. Ślepe gryzonie, posługując się tylko i wyłącznie węchem, nie wykazywały zdolności w poszukiwaniu pożywienia.

 Naukowcy zauważyli, że zwykłe szczury pozbawione wzroku, zawsze zwiedzają labirynt w linii prostej. Przeciwnie, u tych wyposażonych w neuroprotezę, obserwowano możliwość zmiany trasy, począwszy od punktu początkowego. Najprawdopodobniej w ich mózgu powstała mapa, która pomagała im funkcjonować w zależności od lokalizacji.

 I choć szef eksperymentów Yuji Ikegajja z Uniwersytetu w Tokio przyznaje, że nie rozumie, jaki sposób patrzenia wykorzystują szczury z neuroprotezą, to jednak jest przekonany, że ogromny potencjał mózgu czeka na kolejne odkrycia.

 „Jeśli dać komuś nowe umiejętności, postrzegany świat będzie o wiele bardziej kolorowy. Marzę o tym, aby wzmocnić ludzkie narządy zmysłów za pomocą czujników elektromagnetycznych, ultrafioletu, fal radiowych, ultradźwięków i tak dalej. Te dwa ostatnie wymienione czujniki mogą stworzyć nowy poziom komunikacji pomiędzy ludźmi” – powiedział Ikegajja.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image