Foki z kaliningradzkiego ogrodu zoologicznego poleciały do Jałty

Kategorie: 

Foki bałtyckie – trzy młode samce odbyły podróż z Kaliningradu do Jałty. Małysz (ur. 2011), Britannic (ur. 2012) i Willie (ur. 2013) trafiły do nowego miejsca zamieszkania 30 czerwca w godzinach wieczornych. W kaliningradzkim zoo poinformowano, że foki najpierw przetransportowano samolotem do Moskwy, a stamtąd, również drogą powietrzną, do Symferopola – pisze RG.

 

 

 W Jałcie na foki oczekiwano w dniu 1 lipca. Specjalnie dla nich zbudowano dwa nowoczesne i komfortowe baseny. Z młodych fok w Kaliningradzie pozostała tylko samiczka Kilka. Foczka dzieli wolierę i basen wspólnie z pingwinami tj. z trzema samiczkami i jednym samcem.

 

 „Zdecydowaliśmy się wysłać nasze foczki do Jałty, ponieważ koordynator fok szarych z EAZA (Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) wprowadził tymczasowy zakaz na rozmnożenie tego gatunku fok” – wyjaśnia Swietłana Jarowa, szef i zoolog kaliningradzkiego zoo. „Takie zakazy są nakładane w przypadku, gdy słabnie zagrożenie wyginięcia gatunku w środowisku naturalnym. Ponadto, nasze maluchy – są krewnymi, i to jest kolejny powód, dlaczego nie możemy ich rozmnażać. Jałta prosiła nas o samiczkę - Kilkę, ale jej nie daliśmy. Może i ona po pewnym czasie pojedzie do Murmańskiego Oceanarium, gdzie już mieszka inna foczka Żiwa, uratowana przez naszych specjalistów”.

 

 Żiwą, pogryzioną przez psy i ze złamaną szczęką, znaleziono na progu jednej z klinik weterynaryjnych w Kaliningradzie w 2011 roku. Wtedy miała około sześciu miesięcy. Weterynarze zrobili podrzutkowi kilka operacji i przekazali zoologom z kaliningradzkiego zoo.

 

 Eksperci z Kaliningradu zadbali o samiczkę. Wysłano ją stamtąd do Petersburskiego Centrum Rehabilitacji Płetwonogich. W maju Żiwa trafiła do Murmańska, gdzie rozpoczęła próby pływackie w akwarium.

 

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image