Elektrownia słoneczna w Kalifornii zabija rodzime ptactwo

Kategorie: 

Nowa elektrownia słoneczna zbudowana niedawno na pustyni Mojave (Mohawe) w Kalifornii (USA), stanowi poważne zagrożenie dla ptaków przelatujących w jej okolicy. Wysoka temperatura, która powstaje wokół kolektorów jest zabójcza dla przelatujących stworzeń, pisze The Wall Street Journal.

 

 

 

 System produkcji energii elektrycznej w Ivanpah składa się z więcej niż 300 tys. luster na powierzchni 1500 hektarów. Panele lustrzane wytwarzają ciepło, które zamienia wodę w parę wodną w dużych kotłach. Turbina parowa sprawia, że wytwarzana jest „zielona” energia elektryczna dla 140 tys. domostw. I na tym kończy się ekologiczna sielanka, bo wokół zakładu leży mnóstwo martwych i dogorywających ptaków.

 

 Zdarza się, że temperatura powietrza nad kolektorami może dochodzić do 537 stopni Celsjusza. Rany i oparzenia ptaków dają do myślenia i będą mieć z pewnością wpływ na rozwój tej technologii w przyszłości. Wprawdzie kompania BrightSource uzyskała pozwolenie na stworzenie kolejnego obiektu w Kalifornii, ale budowa jest odkładana ze względu na zagrożenia dla środowiska naturalnego. Śmierć ptaków poruszyła wielu ludzi. Eksperci radzą teraz, aby firma tworzyła nowoczesne konstrukcje elektrowni słonecznych w bardziej zwartej zabudowie.

 

 

 

W chwili obecnej twórcy stacji wraz z władzami i urzędnikami, odpowiedzialnymi za przemysł energetyczny, rozpoczęli studia nad procesem wpływu pozyskiwania energii słonecznej na życie ptaków.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image