El Niño przyniósł ogromne mięczaki na plaże Kalifornii

Kategorie: 

Na plaży nad brzegiem Zatoki San Francisco w północnej części amerykańskiego stanu Kalifornia, pojawiła się duża ilość mięczaków gatunku Aplysia californica.

 

 

 

 

Wielu mieszkańców przybrzeżnych regionów było przerażonych i nawet zaczęli wzywać służby ratunkowe. Wzrost liczby tych stworzeń związany jest z El Niño, dzięki któremu woda morska w tym obszarze stała się cieplejsza, podaje The Wall Street Journal.

 

 

 

Ponadto, w tym roku przyrodnicy obserwują  niezwykłe zachowanie niektórych gatunków innych zwierząt, tj. kraby, ryby, ptaki, wieloryby i świstaki. Oprócz wysokiej temperatury wody w oceanie, jednym z efektów El Niño w Kalifornii, po kilku latach suszy mogą wystąpić ulewne deszcze i opady śniegu.

 

 

 

Aplysia californica są absolutnie nieszkodliwe. Wykorzystano je przy okazji badań chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera.

 

 

 

Mięczaki te występują w wodach przybrzeżnych Meksyku i na wschodnim wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Ich siedliska związane są z obecnością gęstej roślinności morskiej. Młode osobniki żyją w głębszych wodach, gdzie się urodziły, a małże dorosłe preferuje płytkie, bezpieczniejsze obszary, objęte przypływami.

 

 

 

Długość ciała u osobników dorosłych wynosi 41 cm (maksymalnie 75 cm), wysokość - 20 cm, a waga 7 kg. Ubarwienie korpusów od czerwonawego i brązowawego do zielono-białego zależy od różnego rodzaju glonów, które żerują na ich organizmach.

 

 

 

Ten gatunek to hermafrodyty. Tarło odbywa się w lecie, gdy temperatura wody wynosi 17 ° C. Po sparowaniu mięczaki składają jaja w głębokich jamach. Aplysia californica pełzające po dnie w płytkiej wodzie i żywią się glonami. W przypadku zagrożenia, emitują ciekły tusz jak ośmiornica, aby odeprzeć atak. Zazwyczaj, ciecz ma kolor fioletowy, ale zmienia się w zależności od rodzaju alg, którymi żywią się te mięczaki.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image