Doświadczenia wykazały, że szympansy mogą przygotowywać posiłki

Kategorie: 

Najbliższy ewolucyjnie krewniak człowieka nie tylko woli gotowane jedzenie od surowego, ale także wie, jak je przygotować. Małpy zrobią to, obsługując nieskomplikowane urządzenia.

 

 

 Najnowsze badania wykazały, że zwierzęta te posiadają praktycznie wszystkie umiejętności poznawcze, jeśli chodzi o gotowanie. To z kolei oznacza, że szympansy i ludzie maja wspólnego przodka, który żył 5 – 7 milionów lat temu.

 „Nie oczekuję telewizyjnych programów kulinarnych lub kolacji z udziałem szympansów. Zwierzęta te nie posiadają umiejętności obchodzenia się z ogniem, a nawet jeśli, to mogłoby to stwarzać zagrożenie pożarowe” – powiedziała Alexandra Rosati, jedna z autorek badania, psycholog z Uniwersytetu Yale. „W trakcie eksperymentu używaliśmy bezpiecznych urządzeń”.

 Rosati współpracowała m. in. z Felixem Warnekenem, psychologiem z Uniwersytetu Harvarda. Naukowcy zrealizowali w sumie dziesięć testów.

 W pierwszym zwierzęta miały możliwość wyboru surowych lub gotowanych słodkich ziemniaków. Zdecydowana większość małp wybrała te gotowane. Kolejne eksperymenty przeszły najśmielsze oczekiwania badaczy.

 Okazało się, że szympansy posiadają podstawowe umiejętności potrzebne do gotowania. Prawdopodobnie przodek ludzi i małp posiadał te same kwalifikacje kulinarne, napisano w artykule, opublikowanym w Proceedings of Royal Society.

 Wszyscy ludzie opanowali kontrole ognia, ale nasi przodkowie (prawdopodobnie zaczynając od Homo erectus) mogli zacząć gotować około dwa miliony lat temu, na długo przed pojawieniem się Homo sapiens.

 „Istnieją dowody, że neandertalczycy mogli przygotowywać potrawy. Skamieniałe szczątki pokarmów znaleziono miedzy zębami starożytnych czaszek” – mówi Rosati. „Jednak nie jest to zaskakujące, ponieważ przetworzona termicznie żywność jest o wiele bardziej atrakcyjna i smaczniejsza. Z gotowanego jedzenia organizm otrzymuje więcej energii niż z tego surowego”.

 Amerykańscy naukowcy są pewni, iż dowiedli, że szympansy posiadają wystarczającą inteligencję, aby dowiedzieć się, jak przygotować jedzenie.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image