Domowe koty polują lepiej niż tygrysy i lwy

Kategorie: 

Większość właścicieli kotów przyznaje, że ich zwierzęta mają instynkt zabójcy, nawet jeśli większość czasu ich czworonożni przyjaciele spędzają na kolanach gospodarzy.

 

 Eksperci, badający zachowania kotów domowych, doszli do wniosku, że nie są one w żaden sposób gorsze na polowaniach od swoich starszych braci tj. od lwów i tygrysów, a nawet je przewyższają. Zdaniem ekspertów, koty są bardziej wydajne i elastyczne niż ich więksi i egzotyczni krewni.

 Specjaliści przeprowadzili badania. Stu kotom, żyjącym w środowisku wiejskim i miejskim, zaaplikowano nadajniki GPS. Szczególnie przyglądano się kotu o imieniu Ozzie.

 Ozzie, podczas badań, okazał się prawdziwą maszyną bojową, walcząca na własnym terytorium. Obszar ten obejmował wielkość piętnastu boisk piłkarskich, wliczając w to pola i lasy. Zwierzę nie odpuściło żadnej okazji, aby zaprezentować swoje umiejętności łowieckie.

 Koty miejskie przejawiają tendencje do gry z myszami, bo nie muszą wałczyć o przetrwanie. Wiejskie czworonogi likwidują wszelkie gryzonie w sekundę.

 Eksperci z Royal Veterinary College umieścili czujniki na stawach kotów i oszacowali nacisk, wywierany przez ich łapy. Stwierdzono, że kończyny są zawsze wygięte, nawet gdy drapieżniki atakują z pełną prędkością.

 Profesor John Huntington tłumaczy, że „to wyjaśnia, dlaczego koty są tak zwinne i niewidoczne. Koty domowe mogą wykonywać skoki pięć razy większe niż ich wzrost, a przy tym są niezwykle elastyczne”.

 Koty domowe zachowały swój instynkt, choć większość z nich nie ma potrzeby, aby polować. Niemniej jednak, badanie pokazuje, że koty wiejskie i miejskie nadal polują w okolicznych lasach i parkach, przynosząc do domu swoje ofiary co najmniej cztery razy w tygodniu. Zdarza się, że potrafią zabić duże ptaki, tj. mewy, czy bażanty.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image