Dlaczego koty lubią kozłek lekarski (waleriana)?

Zauważono, że każdy kot lub kotka, przejawia zainteresowanie kozłkiem lekarskim. Dlaczego tak się dzieje i czemu to zioło jest tak atrakcyjne dla tych zwierząt?

 

 

 Waleriana działa na koty w szczególny sposób, wprawiając je w stan podekscytowania. Zoolodzy i weterynarze utożsamiają efekt waleriana dla kotów do działania tego leku u ludzi.

 


 
A wszystko dlatego, że ta roślina zawiera olejki eteryczne, które przypominają kotom zapach hormonów płciowych kotek w rui. W odpowiedzi na estry, organizm tych zwierząt produkuje dużą ilość hormonów. W związku z tym czworonogi zachowuję się dziwnie, popadają w ekstazę, a potem potrafią spać przez kilka godzin.

 Interesujące jest to, że kotki są mniej wrażliwe na waleriana niż samce. Kozłek lekarski działa też terapeutycznie na czworonogi. Pomaga w leczeniu chorób układu sercowo - naczyniowego i łagodzi skurcze przewodu pokarmowego.

 Warto pamiętać, że waleriana powinna być ostrożnie dawkowano kotom, bo nadmiar może im zaszkodzić. Przedawkowanie może spowodować narkotyczny sen lub nawet, w skrajnych przypadkach, doprowadzić do śmierci ulubieńca.

Twoja ocena: Nic Ocena: 3.3 (7 głosów)