Dinozaury podejrzewane o spożywanie grzybów halucynogennych

Kategorie: 

W bursztynie z Myanmar z Birmy naukowcy odkryli starożytne fragmenty trawy (wiek około sto milionów lat), a na nim - pasożytnicze grzyby, bardzo podobne do sporyszu, a więc źródło powodujące zatrucie, bredzenie i halucynacje, jak i zawierające alkaloidy, czyli surowiec do produkowania narkotyku LSD. O swoim odkryciu, paleontolodzy z University of Oregon napisali w magazynie Palaeodiversity.

 

 Grzyb w bursztynie nazywa się Palaeoclaviceps parasiticus - jest bardzo podobny do nowoczesnych Claviceps (sporyszu). Gatunek ten istniał 97 - 100 milionów lat temu w okresie średniej kredy, kiedy ziemia była nadal zdominowana przez dinozaury i drzewa iglaste. Pojawiły się już wówczas pierwsze kwitnące zioła i ssaki.

 Tak więc sporysz jest prawie rówieśnikiem ziół. Prawdopodobnie ten toksyczny grzyb pomagał roślinom w obronie przed roślinożercami.

 „Nie mam wątpliwości, że starożytne dinozaury jadły sporysz, choć nie wiemy dokładnie, jaki miało to wpływ na nie" - powiedział George Poinar,  przedstawiciel zespołu badawczego.

 Sporysz wywołuje poważne działanie toksyczne na roślinożercach. U ludzi spożywanie tych grzybów, jego alkaloidy, powoduje bredzenia, halucynacje, konwulsje, a nawet prowadzi do śmierci. Chleb z zakażonym sporyszem ziarnem w średniowieczu był przyczyną wielu epidemii. Jako lek sporysz był wykorzystywany do przerwania ciąży i przyspieszenia porodu. W 1950 roku z kwasu lizergowego, zawartego w sporyszu, zaczęto syntezować LSD.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image