Czego nie wiemy o wilkach?

Kategorie: 

Czy wiesz, że wilk jest pierwszym zwierzęciem, które oswoił człowiek? Stało się to ponad 10 tys. lat temu, ale szczegóły pozostają nieznane nauce. Czego na pewno nie wiesz o najbliższych przyjaciołach i wrogach człowieka?

 

 1. Samiec i samica, jako najważniejsze w stadzie, trzymają się razem do końca życia. Wilki są bardzo oddanymi rodzicami, których łączą silne więzi rodzinne.

 2. Wikingowie nosili skóry wilka i pili krew wilka, aby posiąść siłę tych zwierząt przed walką. W bojach traktowali wilka, jako sojusznika.

 3. Wilki nie są dobrymi strażnikami, ponieważ boją się nieznanego. Ukrywają się wówczas i nie szczekają na obcych. Zdarzają się jednak ludzie, którzy potrafią hodować i utrzymać wilki przy swoich domach.

 4. W osiemnastym wieku lekarze wierzyli, że objawy choroby nazywanej toczniem rumieniowatym układowym (w skrócie TRU) wiązać należy z pogryzieniem przez wilka. Dzisiaj wiadomo, że ta rzadko występująca przewlekła, wielonarządowa choroba reumatyczna o podłożu immunologicznym nie ma nic wspólnego z leśnymi drapieżnikami. Najczęstszymi objawami tej choroby są bóle stawów, wysypka i uczucie osłabienia. Układ odpornościowy osoby chorej na TRU, błędnie uszkadza zdrowe tkanki organizmu, które produkują szkodliwe przeciwciała.

 5. W czasie polowania wilki biegają na końcach łap, co pozwala im się szybko zatrzymać i obrócić, bez uszkadzania poduszek. Wilki mają pięć palców na swoich przednich łapach i po cztery z tyłu.

 6. Wilki rozróżniają około 200 mln rodzajów zapachów, a ludzie tylko 5 mln. Wilki mogą czuć inne zwierzęta z odległości 1,5 km!

 7. Po urodzeniu wszystkie młode mają niebieskie oczy, które stopniowo zaczynają żółknąć do ośmiu miesięcy.

 8. Kanibalizm jest powszechnym zjawiskiem wśród wilków. Jednakże zjadają tylko rannych i chorych członków stada.

 9. W pysku wilka skoncentrowano jest ogromna moc ok. 300 kilogramów na centymetr kwadratowy. W porównaniu - u dużego psa zacisk może wynosić maksymalnie 150 kilogramów na centymetr kwadratowy. Szczęka wilk, uzbrojona w 42 zęby,  jest bardzo silna i mocna. Pozwala mu ona odrywać płaty ciała ofiary i łamać kości.

 10. Największym zagrożeniem dla człowieka jest wściekły wilk. Wilki nie są nosicielami choroby, ale zwykle są zakażone przez szopy lub lisy. Krótko po infekcji wilk zaczyna się złościć. Zaatakowani ludzie mieli głównie do czynienia z zainfekowanymi osobnikami.

 11. Wilki traktują psy, jako niezły przysmak. Mimo bliskiego kontaktu z nimi, wiele drapieżników traktuje psy, jako dobre jedzenie. W walce z wilkami mogą wygrać tylko wielkie i dzikie psy, przeznaczone do ochrony zwierząt gospodarskich, tj. owczarek kaukaski.

 12. Wilki zjadają swoje ofiary żywcem. W rzeczywistości, wilki nie są w stanie szybko poradzić sobie z dużymi zwierzętami, takimi jak sarny lub niedźwiedzie. Ofiara wilka umiera z wyczerpania. Wilk zjada swoją ofiarę, która zazwyczaj pozostaje żywa przez jakiś czas.

 13. Adolf Hitler, który nadał sobie kryptonim „Szlachetny Wilk”, był zafascynowany tymi zwierzętami. Używał też pseudonimu „Pan Wilk” i innych nazw kodowych np. Wilczy Szaniec.

 14. W 1600 roku Irlandię nazwano „Ziemią Wików”, ponieważ w tym czasie jej terytorium zamieszkiwało wiele tych zwierząt. Miejscowa arystokracja uwielbiał polować na te drapieżniki, a Irlandczycy wilczarze mogli polować do woli bez ograniczeń.

 15. Tam, gdzie są wilki, często występują kruki. Ptaki wiedzą, że nie pozostaną głodne, jeżeli się wilki, bo zawsze pozostawiają resztki swoich ofiar.

 16. Aztekowie używali wątroby wilka, jako składnik leków na depresję. Zaostrzonymi kośćmi wilków nakłuwali pierś poważnie chorych, aby opóźniać ich śmierć.

 Źródło: Mixstuff


 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image