Choroba panamska - globalne zagrożenie dla plantacji bananów

Kategorie: 

Choroba panamska to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla plantacji bananów. Chorobę wywołuje grzyb  Fusarium oxysporum f. sp. Cubense, żyjący w glebie. Grzyb jest bardzo trudny do zwalczenia. Prawie w ogóle nie reaguje na chemikalia. Jedyny sposób, to ochrona zdrowych roślin przed tymi zainfekowanymi, podaje Wageningen.nl.

 

 


Choroba panamska została odkryta w 1920 roku w Surinamie. Zniszczyła wówczas plantacje w Ameryce Środkowej. Później w 1950 roku, z powodu choroby, prawie całkowicie zniknęła odmiana banana Gros Michel. Obecnie choroba panamska powoduje wiele szkód na plantacjach bananów w Azji Południowo - Wschodniej.

 

 


Badania nad grzybem prowadzą Holendrzy z  Uniwersytetu w Wageningen. Wyniki nie są pocieszające. Fusarium oxysporum f. sp. Cubense migruje ostatnio do Jordanii. Zagrożone są plantacje w Azji i w Afryce.

 

 


Sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych dla ochrony bezpieczeństwa żywnościowego milionów ludzi. Z chorobą radziła sobie odmiana banana Cavendish. W ostatnim roku nowy, bardziej aktywny szczep grzyba TR4 w Azji Południowo – Wschodniej dopadł i ten gatunek. Przypuszcza się, że obecnie w Jordanii zainfekowanych jest około 80 % plantacji. Do tej pory nie wypracowano sposobu i środka ochrony bananowców.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image