Brazylijska żaba buduje podwodne domy w celu prokreacji

Kategorie: 

Przyrodnicy w Ameryce Południowej odkryli bardzo nietypowy gatunek żab, które budują specjalne domy podwodne, gdzie ma miejsce zapłodnienie jaj i utrzymanie ich aż do wylęgu kijanek, pisze Herpetologica.

 

 

 Prawie wszystkie płazy nie troszczą się o swoje potomstwo. Zwykle podczas rozmnażania najważniejsza jest  duża liczba jaj i umiejętność kijanek do uniknięcia zagrożeń.

 

 Fabio de Sa z Uniwersytetu Sao Paulo wraz kolegami odkrył bardzo interesujący wyjątek od tej zasady, obserwując żaby Hylodes, żyjące nad brzegami rzek i strumieni w brazylijskich dżunglach. Zdaniem naukowców, płazy te są bardzo płochliwe i podpatrywano je za pomocą starannie zakamuflowanych kamer.

 

 Podczas tych obserwacji Sa i jego koledzy odkryli niezwykły gatunek żab Hylodes japi, które zachowują się bardzo dziwnie w okresie lęgowym. Reprodukcja nie zaczyna się od razu po tym, jak samice odsłuchają „serenady” samców.

 Badacze stwierdzili, iż para płazów nurkuje na dno rzeki lub strumienia, w którym żyje. Tam samica wybiera miejsce na swoją przyszłą rezydencję - gniazdo, które samiec wykopuje w piasku obok jednego z dużych głazów na oczach samicy. Po zakończeniu budowy wymagająca żaba wpełza do środka i składa jaja, które następnie zapładnia samiec.

 Następnie przyszły ojciec wypełnia wejście piaskiem, chroniąc w ten sposób jaja i swoje przyszłe potomstwo przed ptakami, rybami i innymi kijankami żab, które nie gardzą kanibalizmem. Dalsze obserwacje wykazały, że kijanki dalej żyją w tych „apartamentach” przez kilka dni po wykluciu. Są one wówczas szczególnie narażone na ataki drapieżników i swoich starszych krewnych.

 Wysiłek się opłaca. Skrzek Hylodes Japi zawiera mało jaj, a potem na świat przychodzi niewiele kijanek, które łatwo odchować w takiej ilości. Podobną strategię reprodukcji, zdaniem naukowców, prowadzą inne żaby z gatunku Hylodes.

 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image