Bociany zamiast latać na południe co raz częściej zostają na składowiskach odpadów

Kategorie: 

Bociany, wolą żywić się na składowiskach, bo daje im to większą szansę na przetrwanie, niż daleka wędrówka na południe, piszą naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech.

 
 
 
 
Do niedawna wszystkie europejskie bociany latały do Afryki na zimę, ale teraz wiele z nich pokonuje krótkie odległości i szuka pożywienia na wysypiskach. Bociany żyją w całej Europie, w północno-wschodniej Afryce i zachodniej i środkowej Azji.
 
 
 
Międzynarodowy zespół naukowców, któremu przewodzi dr Andrea Flak z Instytutu Ornitologicznego na Uniwersytecie Maxa Plancka w Niemczech, wybrał 70 młodych bocianów z ośmiu krajów i przypiął im czujniki GPS przed ich pierwszą migracją.
 
 
 
Naukowcy śledzili lot bocianów, które urodziły się w Armenii, Grecji, Polsce, Rosji, Hiszpanii, Niemczech, Tunezji i Uzbekistanie. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Science Advances.
 
 
 
Okazało się, że bociany z Rosji, Polski i Grecji podtrzymują tradycję i nadal odlatują na zimę do Afryki. Jednak bociany z Hiszpanii, Tunezji i Niemiec zatrzymują się na północ od Sahary. Z kolei te z Armenii pokonują bardzo krótkie odległości, a ptaki z Uzbekistanu zostają w domu.
 
 
 
„Zwiększa się zakres oddziaływania działalności człowieka kosztem ptaków wędrownych. Kurczą się ich naturalne środowisko, gdzie mogą wychowywać młode. Znikają ważne dla nich siedliska na trasie przelotów. To wszystko ma wpływ na zmiany” – powiedział Stuart Butchart, jeden z naukowców, pracujący w zespole z Instytutu Maxa Plancka.
 
 
 
Na zachowanie bocianów wpływ ma niewątpliwie działalność człowieka, a taka zmiana w ich zachowaniu może powodować długotrwałe konsekwencje dla ekosystemu. Na przykład, w tropikalnej Afryce bociany zjadają szarańczę. Oczywiście żywią się także innymi owadami, a także żabami, ropuchami, kijankami, gryzoniami, wężami, jaszczurkami itd.
 
 
 
 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image