Biolodzy sprawdzili dokładnie, jak boa zabija swoje ofiary

Kategorie: 

Olbrzymia anakonda i boa dusiciel zabijają swoje ofiary nie dlatego, że umierają one z uduszenia, ale ze względu na fakt, że zakłócony jest ich przepływ krwi pod wpływem żelaznego uścisku gadów, pisze New Journal.

 

 „Jeśli spojrzeć na ofiarę boa dusiciela, to wydaje się, że zwierzę próbuje gorączkowo oddychać w powietrzu. Mój kolega David Hardy w 1994 roku zauważył, że zwierzęta umierają zbyt szybko, co nie powinno się wydarzyć, gdyby umierały z uduszenia. Zasugerował on, że przyczyną śmierci mogło być zatrzymanie przepływu krwi lub zawał serca” - mówi Scott Bobek z Dickinson College (USA).

 Kilku naukowców przychyla się do tej hipotezy. Wcześniej nie podawano dowodów na rzecz mechanizmu zabijania ofiar zaobserwowanego przez Davida Hardy. Ostatnio naukowcy z Dickinson College postanowili sprawdzić i prześledzić, co się dzieje w rzeczywistości, jak głodny boa dusiciel zjada szczury, którym podłączono czujniki ciśnienia i tętna.

 Naukowcy wstrzyknęli do organizmu gryzoni śmiertelną dawkę środka znieczulającego przed karmieniem węża, aby zminimalizować ich cierpienie i uniknąć oskarżeń o okrucieństwo wobec zwierząt.

 Eksperyment potwierdził teorię Davida Hardy. Kilka sekund po tym, jak szczur wpadł w uściski gada, przepływ krwi do najważniejszych narządów ciała tj. mózg, płuca i wątroba, został wstrzymany. Po kilku chwilach nie pracowało serce i ofiara zdechła.

 „Pamiętam, że my i nasi studenci, którzy przebywali w tym czasie w laboratorium, nie mogliśmy uwierzyć, że stało się to tak szybko. Widzieliśmy, że ciśnienie krwi spadło, a ciśnienie żylne ustało w jednej chwili, gdy wąż zaczął ściskać gryzonia”- tłumaczy biolog.

 Scott Bobek sugeruje, że ta technika duszenia ewaluowała u boa z dwóch powodów. Po pierwsze, pomaga ona oszczędzać energię, kiedy ofiara umiera szybciej, a po drugie, pozwala wężowi łapać duże zwierzęta – często większych rozmiarów niż polujący gad.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image