Biolodzy odkryli, że pająki śpiewają serenady swoim samicom

Kategorie: 

Naukowcy z University of Cincinnati (USA) zarejestrowali perkusyjne sygnały dźwiękowe emitowane przez pająki, należące do rodziny pogońcowatych (łac. Gladicosa gulosa). Jak się okazało, stawonogi wykorzystują je, aby przyciągać samice. Wiadomo, że pająki nie słyszą. Jednak znaleziono dowody, że pająki Gladicosa gulosa wytwarzają pewne dźwięki.

 

 

 Eksperci z University of Cincinnati, postanowili dowiedzieć się, czy te odgłosy, przenoszone przez powietrze, wykorzystywane są w celu komunikacji. Naukowcy przeprowadzili eksperyment. Nagrali dźwięki wydawane przez samce pająków i, aby sprowokować je do „śpiewania",  rozpylili zapach samic.

 Nagrań dano posłuchać samicom i szybko okazało się, że reagują one na jeden rodzaj sygnału, gdy pająki „stukają łapkami” po suchych, spadających liściach, tworząc w ten sposób wibracje. Eksperci zauważyli również, że na innym podłożu pająki nie mogą odgrywać swojej muzyki. Na odnóżach stawonogów istnieją specjalne czujniki, które przechwytują wibrację przenoszone tylko z liści na liście.

 Zdaniem biologów, ich odkrycie pomoże lepiej zrozumieć ewolucyjny rozwój komunikacji w oparciu o wibracje. Przypomnijmy, że niedawno naukowcy ze Szwajcarii odkryli, że konie, generując dźwięk jednocześnie na dwóch głównych częstotliwościach, mogą wyrażać pozytywne i negatywne emocje.

 Przy okazji, jak się okazało ostatnio, podobne serenady, tylko w zakresie ultradźwięków, wyśpiewują swoim samicom samce myszy. Do takich wniosku doszedł zespół zoologów z Duke University w Durham (Stany Zjednoczone).

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image