Biolodzy odkryli, że ośmiornice posiadają inteligencję

Kategorie: 

Te niesamowite głowonogi naprawdę są bardzo mądre. Posiadają zdolność  do swoiście logicznego myślenia, zapamiętywania, powtarzania i odtwarzania tego, co sobie utrwaliły.

 

 

 

 Ich ciała składają się z dużej głowy i ośmiu macek. Macki połączone są cienką membranę i mają od jednego do trzech rzędów przyssawek (u dorosłych osobników jest ich około 200 i każde ma siłę przyciągania 100 gram).

 

 Głowonóg ma trzy serca - jedno (główne) napędza błękitną krew po całym organizmie, podczas gdy dwa pozostałe – przepychają krew przez skrzela. Niektóre gatunki ośmiornic są bardzo toksyczne. Ośmiornica niebieska (blue - ringed), zamieszkująca zachodnie wybrzeża Pacyfiku, jest jednym z najbardziej trujących zwierząt morskich.

 

 Ośmiornice mają niezwykłą zdolność - ze względu na brak kości mogą zmienić kształt. Na przykład, niektóre podczas polowania przylegają płasko do dna, jak flądry. Inne swobodnie przechodzą przez otwory o średnicy 6 cm.

 

 Zwierzęta te mają zdolność do zmiany koloru. Dostosowują się w ten sposób do otaczającego je środowiska. W ich skórze występuje rozmaite pigmenty, które zmieniają się pod wpływem impulsów z centralnego odcinka układu nerwowego. Normalnie ośmiornica jest zazwyczaj brązowa, gdy się boi – biała, a gdy atakuje – rumieni się.

 

 Stworzenia te mają bardzo dobrze rozwinięty mózg (jeden z najbardziej rozwiniętych u bezkręgowców) o kształcie obwarzanka. Narząd ten zlokalizowany jest wokół przełyku. Oczy są duże, a soczewki, jak u człowieka.

 

 Ośmiornice są w stanie rozpoznawać dźwięki, w tym infradźwięki. Na każdej macce znajduje się do 10 tys. kubków smakowych, które określają przydatność jedzenia i pozwalają eliminować przedmioty nienadające się konsumpcji.

 

 Ośmiornica potrafi znaleźć sobie drogę do uwolnienia, jak wykazano w eksperymencie ze zwierzęciem zamkniętym w słoiku.


 


Enfermée dans un bocal, cette pieuvre va se libérer en moins d'une minute par Gentside Découverte

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Komentarze

Portret użytkownika WR

Już 1986r. powiedziałem mojej

Już 1986r. powiedziałem mojej mgr na egzaminie z psychologii kiedy zerwałem łańcuch w definicji intuicji ze się z tym nie zgadzam bo nie znam choćby małej mrówki która by nie myślała ,żałowałem że dostałem po skończeniu szkoły bruszury do Świadków Johowy z artykułem o pszczołach co latały do spodka z miodem a po 5 przelotach naukowcy zmieniali miejsce spodka o 1/5 doległości kiedy nie zmienili pszczoła przyleciala na nowe miejsce po czym wróciła na stare /myśli i umie liczyć/te też by wyginęły jak by nie myślały.

0
0

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image