Biolodzy odkryli świecącego się żółwia

Kategorie: 

Biolodzy podczas przeglądu raf koralowych na Oceanie Spokojnym znaleźli biofluorescencyjnego żółwia. Zdaniem badaczy, wyglądał on, jak „statek ufo pokryty masą zielonych i czerwonych światełek”.

 

 

 Według CNN, podczas filmowania małych rekinów i raf koralowych na Wyspach Salomona na Południowym Pacyfiku, naukowcy przeżyli szok, widząc pojawiającego się znikąd świecącego żółwia morskiego. Gad promieniował neonowymi kolorami zieleni i czerwieni.  Okazało się, że żółw jest przedstawicielem rodziny zagrożonego gatunku żółwi szylkretowych (Eretmochelys imbricata).

 „To było wspaniałe” - powiedział David Gruber, biolog z City University of New York, w rozmowie z CNN. „Żółw podpłynął do naszego zespołu podczas filmowania rafy koralowe. Wygląd żółwia był niesamowity i zaskoczył nas wszystkich".

 David Gruber zauważył, że ostatnio naukowcy coraz bardziej zwracają uwagę na zjawisko biofluorestencji osobliwych mieszkańców morskich.

 „To trochę jak detektywi” - powiedział Gruber. „Wszystko zaczęło się od meduz i koralowców. Odkrycie meduzy fluorescencyjnej i korali doprowadziło do monumentalnych przełomów w naukach biomedycznych”.

 W przeciwieństwie do zjawiska bioluminescencji, gdy organizm produkuje własne światło za pomocą reakcji chemicznych, tj. świetliki,  biofluorestencja jest zjawiskiem związanym z pochłanianiem światła, przetwarzaniem i emitowaniem go w różnych kolorach przez zwierzę. Oprócz meduzy i koralowców, naukowcy odkryli kraby biofluorestencyjne i ponad dwieście gatunków rekinów, a także ryb.

 Poszczególne organizmy wykorzystują te właściwości, jako balsam, przynętę, sposób maskowania i porozumienia się. Po co żółwiom biofluorestsencja? Naukowcy nie umieją jeszcze odpowiedzieć na to pytanie. Najprawdopodobniej zielone światło pomaga gadom maskować się na tle rafy koralowej. W przyszłości Gruber i jego koledzy planują ustalić, czy żółwie widzą biofluorestencje, a także to, czy pozyskują one niezbędne środki chemiczne z żywności, czy też produkują je sami.

 Należy pamiętać, że świecące żółwie gatunku szylkretowego są zagrożone wyginięciem z powodu zmian klimatycznych. W przyrodzie istnieje tylko kilka tysięcy samic zdolnych do rozmnażania się. Eretmochelys imbricata przypomina zielonego żółwia, ale jest mniejszy. Długość ciała zwierzęcia waha się przedziale od 60 do 90 cm, a waga od 45 do 55 kg.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image