Australijskiemu diabłowi tasmańskiemu grozi całkowite wyginięcie z powodu chorób nowotworowych

Kategorie: 

W Australii uwolniono kilkadziesiąt diabłów tasmańskich z misją ratowania współbraci.

 

 

 Na australijskiej wyspie Tasmania na wolność trafiły 22 diabły tasmańskie, tzw. endemiczne torbacze, których liczba w ostatnich latach drastycznie spadła. Zwierzęta przygotowywane były do misji w stacji hodowlanej nieopodal Sydney. To część programu, którego celem jest zachowanie gatunku, umierającego z powodu raka.

 Choroba prowadzi do powstawania dużych grudek na mordce i głowie zwierzęcia, co sprawia zwierzęciu problemy przy przyjmowaniu jedzenia. Od 1996 roku, populacja torbaczy zmniejszyła się z 250 tysięcy do 10 tysięcy sztuk, podaje Reuters.

 „Choroba zdziesiątkowała diabły tasmańskie w naturalnym środowisku" - powiedział Mike Drinkwater, koordynator programu Devil Ark, mającego na celu reintrodukcję. „To jest bardzo, bardzo nieprzyjemna choroba. Pierwsze objawy występują w ciągu trzech miesięcy, a sześć miesięcy później zwierzę ginie".

 W sumie program bierze udział 180 diabłów tasmańskich. Jest to największa populacja w Australii, wolne od choroby nowotworowej. Zdrowe zwierzęta są odgrodzone płotem, aby zapobiec infekcji od głównej populacji. Na początku tego roku w Tasmanii wypuszczono na wolność już 20 zdrowych osobników.

 Diabeł tasmański to największy torbacz drapieżnik wśród ssaków. Osiąga 76 cm długości i może ważyć do 12 kg. Jego piekielna nazwa pochodzi od charakterystycznego uśmiechu i mrożącego krew w żyłach krzyku, który wydają, zdobywając pożywienie.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen


Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem
Target Image