Archeolodzy przedstawili nową teorię na temat udomowienia kotów

Spór na temat czasu udomowienia kota jest nadal w toku. Nowe badania sugerują, że pierwsze futrzaste stworzenia przygarnięto w Chinach 5 tys. lat temu. Fiona Marshall z Washington University w St. Louis poinformowała, że zidentyfikowała co najmniej trzy obszary badań. Niektóre z nich mogą prowadzić do najbardziej wiarygodnej daty udomowienia kota, podaje Scienceblog.

 

 Najnowsze dane wskazują, że koty wykorzystywano we wsiach rolniczych, kiedy przybywało gryzoni, które niszczyły uprawy. Starożytna chińska osada Tsyuanhutsun sprzed 5 tys. lat jest tego najlepszym przykładem. Co ciekawe, współistnienie człowieka i kota było kontynuowane, gdy opanowano walkę ze szczurami i myszami.

 


Wieśniacy dokarmiali koty z litości i wdzięczności za zwalczanie mysich plag. Nawet jeśli zwierzęta nie były wystarczająco udomowione, trzymały się blisko ludzkich osad i współistniały z rolnikami na korzystnych warunkach. Zrekonstruowanie historii udomowienia kotów jest bardzo trudne, ponieważ ich szczątki są rzadko spotykane w starożytnych grobowcach.
 

Brak oceny