Zygzakowaty wzór pomaga żmijom oszukać wizję drapieżników

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Wcześniej uważano, że podobny kolor u zwierząt służy jako znak ostrzegawczy lub pomaga w kamuflażu. U żmij spełnia obie funkcje jednocześnie.

 

 

Od dawna wiadomo, że określony kolor może pomóc zwierzęciu uniknąć padnięcia ofiarą drapieżników, służąc jako znak ostrzegawczy, na przykład u żółto - czarnych os, niektórych gatunków jadowitych ropuch, lub pomaga w kamuflażu, jak u patyczaków i ryb dennych. Co dziwne, węże również mogą stać się ofiarami, więc biolodzy ewolucyjni badali ich kolor od dziesięcioleci pod kątem ochrony przed drapieżnikami.

 

Niektóre jadowite węże, takie jak węże koralowe i węże morskie, mają klasyczne żółto - czarne i czerwono - czarne paski, które ostrzegają potencjalnych drapieżników o niebezpieczeństwie. Grzechotniki używają charakterystycznego dźwięku jako obrony, więc ich kolor służy raczej jako kamuflaż niż znak ostrzegawczy.

 

Zwykłe żmije o matowym kolorze z zygzakowatym paskiem, jak się okazało, używają swoich kolorów zarówno do kamuflażu, jak i do ochrony. Potwierdzono to, mierząc częstotliwość ataków drapieżników na sztuczne figurki żmij. Ptaki rzadziej atakowały figurki z paskiem zygzakowym niż podobne w paski o innym wzorze.

 

W innym eksperymencie biolodzy ewolucyjni Hanne Valkonen i Johanna Mappes we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Jyväskylä i Uniwersytetu w Oulu w Finlandii zastąpili ptaki ludźmi, ukrywając gliniane figurki żmij na szlakach turystycznych i prosząc studentów biologii o zidentyfikowanie jak największej liczby gatunków podczas spaceru. Okazało się, że uczniowie znaleźli mniej postaci z paskiem zygzakowatym niż jednobarwne, co potwierdza teorię o kamuflującej funkcji koloru żmij.

 

Ponadto charakterystyczne ubarwienie odgrywa rolę w iluzji wizualnej znanej jako migocząca fuzja u drapieżników. Wyobraź sobie, że siedzisz w pędzącym z dużą prędkością samochodzie i patrzysz przez okno na drzewa - jeśli są blisko siebie, wydają się zlewać w jeden brązowawy pasek. To samo dzieje się z zygzakowatym paskiem żmij. Kiedy wąż porusza się wystarczająco szybko, jego kolor zacznie pojawiać się jako rozmycie. Uważa się, że efekt ten dezorientuje drapieżniki i ogranicza ich zdolność do dokładnej oceny prędkości, kształtu i położenia ofiary, a tym samym daje możliwość uniknięcia ataku.

 

Co ciekawe, tylko ssaki doświadczają efektu „migotania fuzji” podczas polowania na żmije, a ptaki drapieżne nie podlegają takiej iluzji wizualnej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj