Zwykłe rośliny doniczkowe zmniejszają zanieczyszczenie powietrza

Kategorie: 

Źródło: tg

Rośliny domowe są często postrzegane jako element dekoracyjny, ale jeśli Twój dom jest pełen roślin doniczkowych, możesz również ograniczyć niektóre zanieczyszczenia. Nowe badanie przeprowadzone przez University of Birmingham wykazało, że pospolite rośliny doniczkowe mogą obniżyć poziom dwutlenku azotu (NO2), tj. powszechnego zanieczyszczenia, nawet o 20 procent. Chociaż proces biologiczny związany z usuwaniem NO2 pozostaje niejasny, naukowcy mają nadzieję, że odkrycia zachęcą ludzi do wypełniania domów lub biur większą liczbą roślin. W badaniu przeprowadzonym we współpracy z Royal Horticultural Society (RHS) zespół przetestował trzy popularne rośliny doniczkowe, tj. lilię pokojową (Spathiphyllum wallisii), dracenę (Dracaena fragrans) i paproć słodką (Zamioculcas zamiifolia).

 

 

 

Każda roślina została umieszczona w komorze testowej z poziomem NO2, podobnie jak w biurze przy ruchliwej drodze, po czym były obserwowane przez godzinę. Wyniki pokazały, że wszystkie trzy jednostki były w stanie usunąć około połowy NO2 z komory w ciągu godziny. Odbywało się to niezależnie od ich otoczenia, w tym ciemności i światła oraz tego, czy było mokre czy suche.

 

Dr Christian Pfang, który prowadził badanie, powiedział: „Wybrane przez nas rośliny bardzo się od siebie różniły, ale wszystkie wykazywały uderzająco podobne zdolności do usuwania NO2 z atmosfery. „To bardzo różni się od tego, w jaki sposób rośliny doniczkowe pochłaniają CO2 w naszej poprzedniej pracy, co w dużym stopniu zależy od czynników środowiskowych, takich jak noc lub dzień lub wilgotność gleby”.

 

Aby umieścić wyniki w odpowiednim kontekście, naukowcy obliczyli, że w słabo wentylowanym małym biurze o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza pięć roślin doniczkowych obniżyłoby poziom NO2 o 20 procent. Tymczasem na większej przestrzeni efekt trzech roślin będzie mniejszy, około 3,5%. Nadal nie jest jasne dla badaczy, jaki jest mechanizm usuwania NO2. „Nie sądzimy, aby rośliny wykorzystywały ten sam proces, co przy pochłanianiu CO2, w którym gaz jest pobierany przez szparki, maleńkie dziurki w liściach” – wyjaśnił dr Pfrang. „Nawet podczas dłuższych eksperymentów nic nie wskazywało na to, że nasze rośliny emitują NO2 z powrotem do atmosfery, więc prawdopodobnie zachodzi proces biologiczny w glebie, w której rośnie roślina, ale nie wiemy jeszcze, co to jest”.

 

Powietrze do oddychania o wysokim stężeniu NO2 może podrażniać drogi oddechowe w układzie oddechowym człowieka i może być szczególnie szkodliwe dla osób z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma.

 

„Wysoki poziom NO2 może podrażniać i rozpalać wyściółkę dróg oddechowych, powodując zaostrzenie astmy lub POChP i objawy takie jak kaszel i trudności w oddychaniu. „Dzieci i osoby starsze są również bardziej podatne na zachorowania i rozwój infekcji dróg oddechowych i mogą być bardziej wrażliwe na alergeny (każdą substancję wywołującą reakcję alergiczną, taką jak pyłki).”

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen



Skomentuj