Znaleziono szczątki wymarłego rekina z "kosmicznymi" zębami

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Paleontolodzy z North Carolina State University (USA) odkryli wcześniej nieznany gatunek wymarłych rekinów, których małe zęby wyglądały jak obce statki z popularnej gry wideo z lat osiemdziesiątych pn. Galaga.

 

 

Informacje na ten temat opublikowano na stronie internetowej uczelni. Wymarły nieznany gatunek rekina został nazwany Galagadon nordquistae na cześć Galaga. Forma zębów tej ryby przypomina statek kosmiczny kosmitów ww. gry.

 

24 zęby znaleziono w starożytnej warstwie osadowej. Ich wiek wynosi około 67 milionów lat. Zęby były naprawdę małe - każdy o średnicy mniejszej niż milimetr. Naukowcy twierdzą, że bez mikroskopu mogłyby zostać przypadkowo wyrzucone.

 

W przeciwieństwie do swojego wielkiego kuzyna megalodona, wymarły galagadon był małym rekinem. Jego długość wahała się od 30 do 45 cm, a współczesnym potomkiem tego gatunku są rekiny dywanowe.

 

Galagadon żył w epoce kredy w wodach współczesnego stanu Południowa Dakota. Nawiasem mówiąc, jego szczątki znaleziono obok Sue - najsłynniejszej na świecie skamieliny tyranozaura.

 

“Dziś może wydawać się to dziwne, ale około 67 milionów lat temu, Południowa Dakota była pokryta lasami, bagnami i meandrującymi rzekami" - powiedział współautor badań Terry Gates. “Galagadon nie zamierzał polować na dinozaury złowione w rzekach. Zęby tego rekina były dobre do łapania małych ryb i miażdżenia mięczaków. "

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj