Znaleziono szczątki ryb z niewiarygodnie ogromnymi ustami

Kategorie: 

youtube.com

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł skamieniałości dwóch nowych gatunków wymarłych ryb z rodzaju Rhinconichthys. Niesamowite stwory żyły w oceanach okresu kredowego 92 milionów lat temu w epoce dinozaurów.

 

 Osiągały one długość co najmniej dwóch metrów i żywiły się planktonem. Rhinconichthys miały ciekawą cechę w postaci paru kostek, zwanych hyomandibulae. Działały one na podobieństwo dźwigni, pozwalając otwierać szczęki pod bardzo dużym kątem. Przypominało to coś wówczas na kształt połączenia ust i spadochronu.

 „Szczątki członków tego rodzaju są niezwykle rzadkie” - mówi jeden z autorów badania Kenshu Shimada, paleobiolog z Uniwersytetu de Paul. „Wcześniej, pracując z innym zespołem, udało nam się znaleźć tylko jeden gatunek w Anglii. Jedną kompletną czaszkę odkryto w Ameryce Północnej (Colorado) i jedną w Japonii. Szczątki należały do różnych gatunków, więc stało się jasne, że różnorodność i siedlisko tych stworzeń jest znacznie szersza. Zdumiewające, jak mało jeszcze wiemy o różnorodności biologicznej organizmów występujących w przeszłości historycznej naszej planety”.

 Ryba otrzymało odpowiednio nazwy R. purgatoirensis i R. uyenoi. Rhinconichthys należała do wymarłej rodziny ryb Pachycormidae - największych kostnych ryb, które kiedykolwiek żyły na Ziemi.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj