Znaleziono szczątki jednego z ostatnich przodków współczesnych niedźwiedzi

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zbadali jaskinię w Meksyku i znaleźli pozostałości starożytnego DNA. Jak się okazało, ten ostatni należał do jednego z najbardziej masywnych niedźwiedzi prehistorycznych, jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie.

 


Naukowcom udało się dokonać nieoczekiwanego odkrycia dzięki skamielinie ekskrementów znalezionej w meksykańskiej jaskini. Te szczątki zostały poddane analizie genomowej, która wskazała właściciela starożytnego DNA.

 

Zdaniem naukowców ich odkrycie jest znaczącym wydarzeniem nie tylko z punktu widzenia badań starożytnych zwierząt, ale także genetyki: po raz pierwszy naukowcom udało się zsekwencjonować prehistoryczne DNA nie ze szczątków zwierzęcia kości, ale ze śladów jego żywotnej aktywności.

 

W wyniku analizy naukowcy odkryli, że DNA należało do przodka współczesnych baribali, tj. niedźwiedzia o krótkim pysku. Te ogromne wymarłe zwierzęta żyły na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej w plejstocenie i wymarły około 11 tysięcy lat temu podczas ostatniej epoki lodowcowej.

 

Analiza genetyczna znalezionego DNA pomogła również naukowcom ustalić, że niedźwiedzie o krótkich pyskach były przodkami nie tylko amerykańskich baribali, ale także przedstawicieli tego gatunku żyjących na Alasce.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocenSkomentuj