Znaleziono najdłuższego owada na Ziemi

Kategorie: 

youtube.com
Bezkonkurencyjnie największy egzotyczny owad został znaleziony w górach Guangxi Zhuang w południowo - zachodnich Chinach. Odkryty egzemplarz z rodziny patyczaków z rozpostartymi kończynami osiąga długość 62,4 cm, podały lokalne media. Poprzednim rekordzistą był owad patyczak Phobaeticus Chani, znaleziony w dżungli Malezji w 2008 roku. Wyrósł do 56,7 cm i obecnie przechowywany w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

 
 
 
 
Jego chińskiego „krewnego" miał szczęście znaleźć entomolog Zhao Li.
 
 
„Szukałem owadów w górach na wysokości 1,2 tys. metrów w pobliżu miasta Liuzhou. I nagle ukazało się coś, co wyglądało, jak gałąź drzewa. Byłem w szoku, kiedy zobaczyłem, że to gigantyczny owad, którego kończyny były tak długie, jak całe ciało" - mówi naukowiec.
 
 
Owad został sklasyfikowany jako nowy gatunek, któremu nadano imię na cześć Zhao - Phryganistria Chinensis Zhao. Egzemplarz został dostarczony do badań do muzeum rzadkich owadów Chin (miasto Chengdu, południowo-zachodnie Chiny). Stworzenie złożyło już sześć jaj.
 
 
Patyczaki owady sprytnie maskują się, przybierając barwy otoczenia, w którym żyją. Czasem przypominają patyk, a czasem liść, zlewając się z krzewami i drzewami. Na świecie istnieje około 3 tys. gatunków tych owadów.
 
 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Skomentuj